Válka na Ukrajině

Na Ukrajině zahynul český dobrovolník. O život přišel v bojích na Donbasu

Na Ukrajině v pátek zemřel český dobrovolník. V sobotu to potvrdilo české ministerstvo zahraničních věcí s tím, že muž zahynul na Donbasu. Další okolnosti úmrtí ministerstvo společně s ukrajinskými úřady prověřuje. Tělo zesnulého by mělo být v neděli převezeno do Charkovské oblasti.

V bojích na Donbasu padl český dobrovolník. Má jít o Michala J. z Třebíče, který byl zřejmě členem dobrovolnického praporu Karpatská Sič. Informaci o úmrtí potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podrobnosti ale nesdělil. 

"Mohu potvrdit, že na Ukrajině zemřel jeden český občan a že se to odehrálo v Doněcké oblasti. Okolnosti jako takové ministerstvo prověřuje. To znamená, nemohu se připojit k těm informacím, které jsou ve veřejném prostoru. Po vlastní ose zjišťujeme a pak se k tomu vyjádříme. Naše ambasáda v Kyjevě se situací zabývá a jsme v intenzivním kontaktu s ukrajinskými úřady a rodinou zesnulého," uvedl Lipavský s tím, že v neděli by mělo být tělo převezeno do Charkova.

Související obsah

"V první řadě mi dovolte vyjádřit smutek nad ztrátou života mladého člověka a vyjádřit soustrast celé jeho rodině a jeho přátelům. Samozřejmě, že ten člověk měl v té ukrajinské armádě nějaký status, a byť neměl s naší armádou nic společného, tak tam vykonal hrdinský čin. Takže určitě by se na něj zapomenout nemělo," vzkázala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Zprávu na facebooku zveřejnila mimo jiné novinářka a fotografka Lenka Klicperová. "Na Donbasu byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na dalších místech donbaské fronty. Pohádky o tom, jak je ruská armáda neschopná a plná hlupáků, poslouchají jen naivové. Rusové postupují na Donbasu pomalu, ale jistě. Mají ztráty, ale zřejmě ještě větší ztráty mají Ukrajinci. Když jsem na tomto úseku fronty před pár dny pracovala, ostřelovali skoro pořád," uvedla na sociální síti.

Muž zemřel, když bránil kamarády. "Jediné číslo, které charitě dal, bylo moje. Volali dnes k večeru. Bránil prý dva kamarády, víc zatím nevíme," napsala na sociální síti žena, která je zřejmě partnerkou otce mrtvého dobrovolníka.

"Po třech měsících! Začnou váznout i dodávky zbraní a to bude pro Ukrajinu konečná. Protože my, kteří jsme daleko za frontou, už jsme unaveni válkou. Je mi z toho smutno. Všechny tyhle oběti, tedy zabití civilisté, zraněné děti, znásilněné ženy, padlí vojáci a totálně zničená města, budou zbytečné. A Rusko si zase potichu a bez zájmu médií a světové veřejnosti nakonec vezme, co chce," dodala novinářka.

Nejde o prvního českého dobrovolníka, který zahynul na Ukrajině. V polovině května našla ukrajinská policie v Makarivu u Buče těla tří zastřelených civilistů. Mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do tehdy potvrdila, že jeden z nich byl občanem České republiky.

Boje na Donbasu

Ostré boje zuří na téměř celém Donbasu. Ukrajinské velení oznámilo, že jednotkám rychle dochází munice. Několik dní chybí i dělostřelecké systémy, Rusko v tom má prý velkou převahu. Je to poprvé, kdy se objevily zprávy o tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu váznou.

Související obsah

​Nejhorší situace je v Severodoněcku. Bojuje se tam o každou ulici. Rusko pomalu, ale stále postupuje. "Nepřítel ovládá dvě třetiny města. V ulicích se bojuje konstantně, neustále dopadají bomby ze vzduchu. Ve městě zůstává asi deset tisíc lidí. Evakuace jsou ale sporadické, jsou možné jen přes most, který je pod neustálou palbou," informoval starosta města Oleksandr Strjuk.

Podle britských tajných služeb mají obě strany konfliktu obrovské ztráty. Hlavně kvůli dělostřelectvu. Ukrajina v sobotu potvrdila deset tisíc padlých vojáků. Rusů přitom podle ní zahynulo už přes 32 tisíc. Moskva o počtu svých padlých už přes dva měsíce neinformuje.

Informaci o úmrtí českého dobrovolníka na Ukrajině potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz