Zahraničí

Francie zná výsledky parlamentních voleb. Macron těsně udržel pozici

Ve Francii se v neděli konaly další důležité volby. Zhruba 50 milionů registrovaných voličů vybíralo v 1. kole poslance. Volby s 25,8 procenta hlasů vyhrála aliance Ensemble!, jíž je Macronova strana LREM členem. O necelou desetinu procenta porazila levicové uskupení NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie).

Straně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se v parlamentních volbách podařilo uhájit pozici nejsilnější strany. Nechybělo však málo a liberální koalice Ensemble !, jejíž členem je Macronova strana LREM, mohla skončit až druhá. Levicovou stranu NUPES totiž předstihla o méně než desetinu procenta. Na třetím místě skončila strana Marine Le Penové Národní shromáždění. Straně se podařilo získat 18,7 % hlasů.

Související obsah

Před volbami se hojně spekulovalo o tom, zda se straně Emmanuela Macrona podaří uhájit pozici. Silným favoritem byl totiž právě i Jean-Luc Mélenchon, který je lídrem strany NUPES. Mélenchon je představitel krajní levice, který Francouzům slibuje například snížení věku pro odchod do důchodu, zvýšení minimální mzdy a prosazuje také odchod Francie z NATO.

Druhé a také rozhodující kolo voleb se bude konat 19. června. Uskuteční se v těch obvodech, kde žádný z kandidátů na poslance nezískal nadpoloviční většinu. Francie má celkem 577 volebních obvodů. Z každého z nich vzejde jeden poslanec.

Výsledky voleb zhodnotil ve vysílání TN LIVE novinář a bývalý diplomat Petr Janyška:

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz