Ekonomika

Benzín v Česku znovu podražil. Ceny jsou na historickém maximu

Průměrná cena benzínu v Česku dosáhla historického maxima. Litr stojí 47,31 koruny. Cena tak prolomila dosavadní rekord z letošního března, a to i navzdory tomu, že na začátku června vláda snížila spotřební daň o korunu padesát. Podle některých expertů jde totiž část plánované úspory do kapes pumpařům. Stát snížením daně přijde o zhruba miliardu každý měsíc.

V sobotu se Natural 95 prodával v průměru za 47,31 koruny za litr, což je o pět haléřů více, než byla jeho dosavadní rekordní cena z letošního března. Nafta v sobotu zdražila na průměrných 46,53 koruny za litr. Oproti březnovému rekordu je to zhruba o tři koruny méně.

Ceny dál rostou navzdory opatření, které vláda kvůli jejich zdražování přijala na začátku června, kdy snížila spotřební daň u pohonných hmot. Důvodem podle odborníků ale není jen stoupající cena ropy na světových trzích.

Související obsah

"Čerpadláři si velkou část zlevnění nechávají v kapse. Platí nižší daně, ale nezlevňují v tomto rozsahu tu cenu," prohlásil ekonom Lukáš Kovanda. "Obchodníci zpravidla nepřenášejí snížení daní do cen, což se teď potvrdilo," upozornil ekonom Jan Černohorský.

Že by se to dělo ale čerpací stanice odmítají. "Změna sazby se promítla do konečných cen. Členové asociace ji promítli v prvním nebo druhém dni v plném rozsahu. Pokud se kritizují naše ceny s ohledem na marže, tak marže není zisk. Je potřeba počítat s tím, že jsme ve velkých nákladových tlacích," řekl Václav Louda z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Související obsah

Ministerstvo financí teď zjišťuje, jestli si některé čerpací stanice neúčtují víc, než by měly. "Už tři měsíce kontroluje marže čerpacích stanic. Aktuálně kontrolujeme také to, jak se ta snížená spotřební daň promítá do koncových cen pro řidiče," sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Za první měsíc a půl kontrol ministerstvo žádné pokuty neudělilo a za další měsíce zatím výsledky nezveřejnilo, další opatření ale závisí hlavně na nich. Pokud se marže na čerpacích stanicích ukážou jako nepřiměřené, chce resort přistoupit k zastropování jejich maxima. V dohledné době se ale ministerstvo marže zatím stropovat zřejmě nechystá.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz