Domácí

Ceny benzínu raketově stoupají. Jsou nejvyšší v historii a zřejmě ještě porostou

Ceny benzínu raketově stoupají. Jsou nejvyšší v historii a zřejmě ještě porostou
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Ceny benzínu i nafty v posledních dnech výrazně stoupají. Za benzín nyní u čerpacích stanic zaplatíme nejvíce v historii. Snížení spotřební daně, které začalo platit od prvního června, se tak příliš neprojevilo.

Ceny benzínu v Česku jsou vůbec nejvyšší v historii. Za litr Naturalu 95 zaplatí řidiči 47,31 koruny, vyplývá to z dat CCS. Zvedání cen tak nezabránilo ani opatření vlády Petra Fialy (ODS), která chtěla vysokým cenám předejít snížením spotřební daně. O pár haléřů podražila také nafta. 

"Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění právě spotřební daně. K takovému poklesu ale nedošlo. Čerpadláři v prvních dnech po zavedení snížené daně zlevnili o necelou korunu, ale toto snížení cen vzalo rychle zasvé. A dnes se benzín prodává právě o zhruba 70 haléřů dráže než před snížením daně," říká ekonom Lukáš Kovanda. 

Související obsah

"Vzhledem k vývoji cen ropy na světových trzích cena pohonných hmot poroste i v příštích dnech," varuje ekonom.

Podle jeho slov nemá čtyřměsíční snížení spotřební daně velký význam, protože je příliš malé a momentálně zastíněné pohybem cen ropy. Dalším důvodem je podle Kovandy i to, že si čerpací stanice část příslušného snížení přivlastnily. 

"Vládu opatření vyjde za čtyři měsíce na čtyři miliardy korun. Z této částky ovšem až 1,5 miliardy poputuje do kapes čerpadlářů. Ti totiž platí nižší celkovou daň z pohonných hmot, ale do konečných cen promítli jen část tohoto snížení," domnívá se ekonom.

Reportáž o zdražování pohonných hmot (9/6/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz