Domácí

Michalik zemřel v náručí ženy. Po kolapsu ho oživovali, bohužel marně

V neděli odpoledne náhle zemřel ve věku 59 let místopředseda vládního hnutí STAN a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Politik zkolaboval při výletě na Vlčí horu nedaleko Krásné Lípy, ani záchranářům se ho bohužel oživit nepodařilo.

Slunečné počasí v neděli lákalo k výletům, na jeden takový vyrazil se svou manželkou i místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Pár se zrovna nacházel v oblasti Labských pískovců nedaleko Krásné Lípy, když se politikovi náhle udělalo zle a zkolaboval.

O život Věslava Michalika bojovala řada lidí včetně záchranářů. Vzlétl dokonce i vrtulník. "Bohužel přes veškerou snahu a úsilí lékařů byla resuscitace neúspěšná," sdělil TN.cz bez bližších podrobností mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) zemřel Michalik v náručí své ženy.

Zatím není jasné, jaké zdravotní problémy politika postihly. Spekuluje se ale o možném infarktu či mrtvici. Na místě neštěstí zasahovala i policie. "Přítomný lékař na místě konstatoval smrt osoby. Nebylo zjištěno cizí zavinění," sdělila mluvčí strážců zákona Eliška Kubíčková.

Související obsah

​Na úmrtí Michalika zareagovala řada českých politiků, zejména z řad jeho stranických kolegů. Mezi prvními byl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Zemřel Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel. Nenacházím slov. Upřímnou soustrast všem blízkým," napsal na twitter.

"Extrémně pracovitý a vzdělaný člověk, úspěšný starosta, místopředseda STAN. Je mi to líto," napsal na sociální sítě děčínský senátor Zbyněk Linhart. "Je mi to hrozně líto. Odešel jeden z nejinspirativnějších lidí, které jsem kdy poznal. Upřímnou soustrast všem blízkým," přidal se místopředseda hnutí Jan Farský.

K nenadálému úmrtí politika se vyjádřil také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se s Michalikem dlouhá léta znal. "To se mnou hodně otřáslo… Znali jsme se dlouho. Ještě mu nebylo šedesát, byl to sportovec plný života… Upřímnou soustrast pozůstalým. Je mi to moc líto," napsal na sociální sítě.

Rodině vyjádřil svou soustrast také premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný.

Věslav Michalik byl starostou obce Dolní Břežany od roku 2004. Ve hnutí STAN byl od roku 2013 a o rok později se stal součástí jejího předsednictví. Před deseti lety byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje.

V loňském roce byl kandidátem na post ministra průmyslu a obchodu, ale kvůli informacím o jeho obchodování přes kyperskou společnost se o ministerské křeslo nakonec neucházel. Tvrdil tehdy, že vše probíhalo v souladu se zákonem.

V budově krajského úřadu ve Zborovské ulici vzniklo pietní místo. Veřejnost tak v tuto chvíli může vyjádřit soustrast květinou či jen tichou vzpomínkou na Věslava Michalika.

Krátký vstup si připravila reportérka TN LIVE Petra Staňová:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz