Domácí

Sociální zařízení v Česku mají finanční problémy. Navíc chybí přes 27 tisíc lůžek

Domovy pro seniory a další sociální zařízení v Česku mají velké finanční problémy. Pokud stát neposílí jejich rozpočty, s penězi údajně vystačí maximálně do října. Ještě hůř jsou na tom soukromá zařízení. Tam hrozí, že kvůli vysoké inflaci budou muset zvýšit ceny.

Sociální služby v Česku drtí stejně jako většinu lidí zdražování cen energií a potravin. "V tomto týdnu odešel požadavek z krajů na ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí na dofinancování ve výši 4,4 miliardy korun. V současné době mají sociální služby finance tak, aby vydržely do října," uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Soukromníci už museli ceny za pobyt svým klientům navýšit. "Samozřejmě. Museli jsme trochu zdražit. Já jsem teď vlastně celou topnou sezónu dotovala. Klienti zatím zvládají, my taky. Ale je to s odřenými lokty," řekla ředitelka Penzionu pro seniory Atrium Karla Kohoutová.

Související obsah

Aby si lidé mohli pobyt v pečovatelských domech i nadále dovolit, snaží se jejich majitelé vyjednat od státu příspěvek na bydlení. "Jestli vůbec náš klient bude moci tuto dávku dostat, protože přeci jenom nebydlí přímo doma," doplnila Kohoutová.

Až pomine ekonomická krize, sociální služby budou muset řešit další problém. "Česká republika má nejméně lůžek v těch pobytových zařízeních ze všech západoevropských zemí, předběhlo nás i Slovensko a Estonsko," vysvětlil Horecký.

Na jedno lůžko v domovech pro seniory připadá asi 37 seniorů a do budoucna číslo poroste. Při stávajícím tempu růstu obyvatel se počet seniorů do roku 2050 zvýší ze současných 2 100 000 na 3 100 000. Senioři budou tvořit 29 % obyvatel. Ve věkové skupině nad 80 let se počet zvedne ze 441 tisíc na 963 tisíc. Do roku 2050 je tak třeba vybudovat více než 27 tisíc lůžek.

"My máme ty dotační výzvy připraveny na ministerstvu. Chceme jít cestou deinstitualizace, abychom skutečně nestavěli obrovské domy, ale aby to bylo nějaké bungalovové bydlení," má jasno ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Související obsah

Více se v posledních letech staví v soukromém sektoru. "V současné době máme plán postavit 20 domovů pro seniory s celkovou kapacitou kolem 3 000 lůžek po celé ČR," nastínil člen představenstva investičního fondu PFFP Martin Fojtík. Na umístění do domova pro seniory se v Česku čeká až dva roky.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz