Zahraničí

Katastrofální začátek léta v Chorvatsku. Znechucení turisté utíkají pryč

Katastrofální začátek léta v Chorvatsku. Znechucení turisté utíkají pryč
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Nespokojenost občanů oblíbeného letoviska Jelsa na chorvatském ostrově Hvar vrcholí. Začala turistická sezóna, ze všech stran se ale šíří hluk, prach a podle některých i zápach, který odrazuje případné zájemce o ubytování. Život Jelsanům ztrpčují stavební práce probíhající jak v centru města, tak na jeho periferii.

V historickém městečku Jelsa na chorvatském ostrově Hvar se v posledních dnech hromadí stížnosti místních obyvatel na rozsáhlé stavební práce, které měly být už začátkem měsíce hotové. Hluk a prach se šíří prakticky odevšad a dostat se z bodu A do bodu B může být pro mnohé pořádný oříšek. Lidé narážejí na problémy i při cestách k lékaři.

"Nemůžeme normálně fungovat. Sezóna už prakticky začala a my každý den přemýšlíme, jak normálně chodit do potravin, jak vynést odpad," postěžoval si novinářům Petar Buj, který ve městě bydlí.

Tomuto muži vadí zejména bezohledné chování některých tamních soukromých investorů, kteří se podle něj neštítí ani čistit kanalizace na pobřeží za bílého dne. Kvůli výplachům se má šířit v těsné blízkosti stravovacích teras nesnesitelný zápach, informuje portál Slobodna Dalmacija. Cestování po nábřeží navíc Petar Buj považuje za nebezpečné. "Jel jsem tamtudy několikrát za den na skútru a je zázrak, že jsem nespadl a nezranil se. Je to fyzické i psychické týrání občanů," dodal.

Související obsah

​Zprávu o napjaté situaci ve městě převzal i chorvatský portál Jutarnji. Informují o něm ale také například novináři na Slovensku. Hvar je totiž jedním z nejoblíbenějších letovisek v zemi. Jelsané se tak nyní kvůli stavebním pracím potýkají nejen se ztrátou vlastního pohodlí, ale také s odlivem turistů. List Slobodna Dalmacija, který na problém upozornil, zjišťoval u starosty města, jaké plánuje podniknout kroky pro zlepšení situace.

"Podle rozhodnutí zastupitelstva byly práce povoleny do 1. června a žádný ze soukromých investorů nepožádal o prodloužení termínu. Ve všech případech, kdy obdržíme stížnosti od občanů, vyrazí naši obecní inspektoři do terénu, zastaví práce a protiprávní jednání sankcionují," reagoval na dotaz Nikšu Peronju. Současně dodal, že septiky se na nábřeží nečistí, proplachovalo se údajně pouze jedno potrubí.

Ostrované ale tvrdí, že někteří investoři pokračují v pracích i po zákroku místních kontrolorů. Byli proto prý nuceni několikrát dokonce přivolat policii. Naštvaní jsou nájemníci, obchodníci, restauratéři i hoteliéři. Ti doufají, že stavební práce už brzy skončí a oni budou moci opět uvítat turisty, kteří jim nyní ruší rezervace.

Směňte si na dovolenou správné peníze. Chorvatsko už brzy přijme euro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz