Ekonomika

Co dělat s drahými pohonnými hmotami? Ekonomové prozradili recepty

Ceny pohonných hmot jsou stále vyšší. Redakce TV Nova se tedy zeptala předních českých ekonomů, co by měl stát dělat. Názory se ale liší. Někteří navrhují snížit DPH, jiní by naopak nedělali nic.

"Nejsem příznivce regulace, ale v této mimořádné době, kdy cena ropy roste tak výrazným tempem bych navrhoval zastropovat marže u distributorů a prodejců benzínu a nafty," navrhl ekonom Jan Černohorský. 

"Čím více bude stát pomáhat, tím větší bude deficit státního rozpočtu," upozornil ekonom Vladimír Pikora. "První možností, kterou udělalo Maďarsko, je, že zastropují ceny benzínu a nafty. Další variantou je, že se sníží DPH. Opět to znamená, že to je velký dopad do státního rozpočtu, protože ten výpadek najednou někde chybí. Třetí možností je snížení spotřební daně, to jsme tady už viděli," dodal.

Související obsah

"Může využít toho, že sníží daň z přidané hodnoty. Respektive, že paliva a pohonné hmoty přeřadí mezi položky, které jsou zatížené nižší sazbou daně z přidané hodnoty," poradil vládě ekonom Lukáš Kovanda.

Jinou cestou by šel ekonom Petr Bartoň. "Asi si dovedu představit úlevy pro dopravce. Nicméně ta cena jako taková, s tou bych nehýbal, protože ta právě signalizuje těm, kteří mají možnost nějaké náhrady, aby se pro ni rozhodli," řekl.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz