Domácí

Místo minerálních olejů nafta. Celníci odhalili podvody za 11 milionů korun

Podvody za více než 11 milionů korun odhalili celníci na Brněnsku. Skupina podnikatelů podle nich obchodovala s naftou, kterou vydávala za minerální oleje, a vyhýbala se tak placení daní.

Akce s krycím názvem Tanker vyvrcholila před pár dny na několika místech na Moravě, kde si zásahová jednotka celní správy došla pro podezřelé. Celkem zadržela šest lidí, u pěti z nich soud akceptoval návrh na vazbu.

Podle vyšetřovatelů dováželi do České republiky ze Slovenska nebo Maďarska látku, kterou označovali jako modifikované minerální oleje určené k čištění filtrů pevných částic. Na ty se nevztahuje spotřební daň. Ve skutečnosti to ale byla 94procentní nafta použitelná jako běžné palivo.

Související obsah

​Na papíře látka obratem putovala do jiných zemí Evropské unie, ve skutečnosti ji kupovali autodopravci, kteří ji lili do svých nákladních aut. Vydělali na tom jak oni, tak samozřejmě i samotní obchodníci. Škoda, která podle celníků vznikla na uniklé dani státu, je vyčíslena na více než 11 milionů korun.

Při téměř čtyřiceti prohlídkách domů a pozemků kriminalisté zajistili počítače, mobilní telefony, elektronická data, razítka, peníze i 15 tisíc litrů minerálního oleje, který měli podvodníci do nafty přimíchávat. Zadržení jsou teď obviněni z krácení daní a poplatků, za což jim hrozí až deset let vězení.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz