Zahraničí

Na trávě se objevuje zvláštní pěna. Odborníci vysvětlili, proč je nebezpečná

Na trávě se objevuje zvláštní pěna. Odborníci vysvětlili, proč je nebezpečná
Pěnové obaly, které vytváří pěnodějky Zdroj: Profimedia

Ve Velké Británii se čím dál hojněji vyskytuje brouk zvaný pěnodějka. Ten vytváří na rostlinách pěnu, ve které žije jeho larva. Odborníci se ale obávají toho, že by mohla přenášet bakterii, která v Itálii zničila olivové háje.

Odborníci z Velké Británie varují před zvýšeným výskytem zvláštní pěny, která se objevuje na rostlinách. Způsobuje ji hmyz jménem pěnodějka. Její larvy žijí v těchto pěnových obalech a čerpají živiny z rostlin. Upozornil na to portál The Mirror.

Pěnodějky ani jejich pěnové obaly nejsou samy o sobě nijak škodlivé. Jejich riziko spočívá v tom, že ve svých pěnových obalech mohou přenášet nebezpečnou bakterii xylellu. Ta je velmi riziková pro rostliny a britští odborníci se obávají, že by se bakterie mohla kvůli zvýšenému výskytu pěnodějky rozšířit.

Související obsah

Podle webu YorkshireLive by mohla výrazně ohrozit původní rostlinné druhy v Británii. Xylella v posledních letech ničila olivové háje v Itálii. Britové už přijali preventivní opatření, pokud se bakterie někde vyskytne, všechny rostliny v okruhu 100 metrů se zničí, aby se nemohla dál šířit. 

Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

​Deště a přemnožení škůdci ublížili úrodě červené řepy (02/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz