Domácí

České obchody zneužívají drahoty, na maržích si pěkně nahrabou. PŘEHLED

České obchody zneužívají drahoty, na maržích si pěkně nahrabou. PŘEHLED
Obchod s potravinami Zdroj: TN LIVE

Kuře, máslo, vejce a mouka. U těchto čtyř základních potravin si podle ekonoma Lukáše Kovandy řetězce silně navyšují marži. Obchody oproti chovatelům navyšují ceny několikanásobně výše.

Snad všechny základní potraviny, jejichž ceny dlouhodobě sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), za rok podražily. Výjimkou jsou jen jablka a vepřová kýta bez kosti. "V případě některých potravin došlo však k tomu, že cena, za které je prodávají obchody, zejména řetězce, vzrostla dramaticky více než cena výrobní. Jedná se hlavně o kuře, máslo, vejce a mouku," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Jako příklad uvedl kuřecí maso. Loni v dubnu prodávali chovatelé jateční kuřata v průměru za 22,42 koruny za kilogram, letos v dubnu to bylo 23,92 koruny, což je navýšení o 6,7 procenta. Jenže v obchodech se cena za kilogram kuchaného kuřete za stejnou dobu zvýšila z 56,76 koruny na 68,34 koruny, což je o 20,4 procenta.

Související obsah

​"Takový nepoměr je zarážející. Samozřejmě, zpracování kuřete žádá pracovní sílu a energie, které citelně zdražily. Jenže s rostoucími náklady se potýkají také sami chovatelé. Také oni čelí rostoucím cenám energií, lidské práce, ale také třeba krmiv," okomentoval Kovanda.

Výrobci másla za rok podražili o 31 procent, obchody ale o 37,7 procenta. Farmáři zvedli ceny u vajec o 16,2 procenta, v obchodech o 23,4 procenta. Mouka od výrobců podražila o 35,6 procenta, v obchodech ale o 63,2 procenta.

Srovnání růstu cen u potravin

potravina meziroční podražení u výrobců či chovatelů meziroční zdražení v obchodech
kuře 6,7 % 20,4 %
máslo 31 % 37,7 %
vejce 16,2 % 23,4 %
mouka 35,6 % 63,2 %
zdroj: ČSÚ/TN.cz

"Na rozdíl od kuřat přitom v případě másla a vajec těžko vymýšlet, jakým významným zvláštním nákladům nad rámec těch, které registruje producent, čelí jejich prodejce. Vejce ani máslo netřeba 'kuchat' jako kuře," uvedl ekonom.

Podle Kovandy je tak namístě podezření, že prodejci, zejména řetězce, zneužívají napjaté atmosféry ve společnosti, obav z drahoty, a s odkazem na rapidní inflaci zdražují více, než by museli. Tak, že si zjevně navyšují své marže.

Podívejte se na srovnání cen v Česku a Polsku (6/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz