Ekonomika

Vysoká inflace pořád nekončí. Zdražuje se nejvíce od roku 1993

Spotřebitelské ceny v květnu stouply meziročně o 16 procent. Inflace je vysoká převážně kvůli zdražování bydlení i potravin. Momentálně je nejvyšší od roku 1993.

Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta, meziročně vzrostly o 16 procent. Vyplývá to z pátečního indexu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení," uvedl v tiskové zprávě ČSÚ. Z jídel vzrostly oproti dubnu ceny masa o pět procent, chleba o 4,8 procenta, ovoce o 4,6 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 10,9 procenta, vajec o 12,6 procenta, másla o 11,8 procenta, sýrů a tvarohů o 2,4 procenta a brambor o 12 procent.

Související obsah

"V oddíle bydlení se zvýšily zejména ceny zemního plynu o 3,4 procenta, elektřiny o 0,6 procenta, tuhých paliv o 5,3 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 1,8 procenta," upozornil ČSÚ. "Růst cen v oddíle stravování a ubytování byl způsoben vyššími cenami stravovacích služeb, ty vzrostly o 2,9 procenta. Ceny ubytovacích služeb jsou vyšší o 3,9 procenta. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 3,3 procenta. Vývoj cen v oddíle zdraví ovlivnilo sezonní zvýšení cen lázeňských pobytů o 5,6 procenta," dodal.

Meziročně je zdražování ještě výraznější

Mouka oproti loňskému květnu zdražila o 64,6 procenta, maso o 17,3 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 42,1 procenta, vejce o 33,8 procenta a máslo o 51,9 procenta. "V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 22,8 procenta a ubytovacích služeb o 18,1 procenta," sdělil ČSÚ. Cena zemního plynu podle údajů ČSÚ oproti loňsku vzrostla o 49,2 procenta, tuhá paliva zdražila o 30,1 procenta.

Související obsah

"Česká inflace opět všechny zaskočila. 16 procent. Rekord od roku 1993," upozornil na twitteru ekonom Lukáš Kovanda. "Srovnatelná s inflací v Rusku, která se pohybuje kolem 17 procent. Je velmi pravděpodobné, že ČNB za 12 dní zvedne základní úrok až na 7,25 procenta," předpověděl.

"Lidé akceptují vysoké ceny v obchodech a dál nakupují, protože se obávají, že budoucnost přinese další zdražování. To ukazuje, jak se mění naše inflační očekávání. Bohužel to může vést k tomu, že se boj s inflací protáhne na další období," řekl ekonom Štěpán Křeček. "Růst cen v naší ekonomice patří mezi nejvyšší v rámci Evropské unie. Bohužel znehodnocuje úspory českých domácností a vede k reálnému poklesu příjmů zaměstnanců. Kvůli astronomické inflaci tak dochází k výraznému poklesu životní úrovně většiny obyvatel České republiky," dodal.

Dovozní ceny zemního plynu vzrostly meziročně o více než 400 procent

"V dubnu 2022 vývozní ceny meziměsíčně rostly o 0,3 procenta, meziročně o 12,6 procenta," informoval ČSÚ. "Dovozní ceny meziměsíčně poklesly o 0,3 procenta, meziročně se zvýšily o 18,4 procenta. Hodnota směnných relací byla meziměsíčně 100,6 procenta, meziročně 95,1 procenta," dodal.

"V dubnu 2022 byly vývozní a dovozní ceny výrazně ovlivněny kurzovým vlivem. Ceny vývozu rostly meziročně o 12,6 procenta a ceny dovozu o 18,4 procenta. Vysoké byly zejména ceny energií, například dovozní ceny plynu se meziročně zvýšily o více než 400 procent," upozornil Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Češi kvůli zdražování nakupují levnější zboží:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz