Domácí

Smutný výsledek průzkumu. Šikanu kvůli vzhledu si zažije každé druhé dítě

Zhruba každé druhé dítě zažívá od spolužáků podle nejnovějšího průzkumu posměšky kvůli vzhledu a oblečení. Dospívající se překvapivě daleko víc zesměšňují v reálném světě než na sociálních sítích. Výzkum mezi deseti tisíci žáky provedla společnost O2 a Univerzita Palackého v Olomouci. Cílem je upozornit na rizikové chování dětí, které může mít smutné následky.

Teprve 12letý Američan Drayke si kvůli šikaně nakonec sáhl na život. V nemocnici bohužel zemřel. Smutné statistiky i mezi českými dětmi ukazují, že šikanu a zesměšňování kvůli vzhledu zažívá zhruba každé druhé dítě.

"Velmi často je ten body shaming spojený se vzhledem obličeje. Jinými slovy si okolí myslí, že je ošklivé a začne vytvářet nějaké nenávistné poznámky," vysvětlil vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.

"My ve třídě se většinou nešikanujeme," říkají žáci Základní školy Pod Žvahovem .Jenže každá třída takové štěstí nemá. Zesměšňování kvůli vzhledu probíhá i na sociálních sítích, překvapivě ale méně než v reálném životě. "V online prostředí děti vybírají ty nejlepší fotky, kdežto v reálném světě to je celá osobnost, která působí," upozornila vedoucí Katedry psychologie a patopsychologie Univerzity Palackého v Olomouci Jana Kvintová.

Související obsah

Následky zesměšňování kvůli postavě si stále nese i 29letá herečka, kterou diváci znají třeba ze seriálu Ulice, Eva Hacurová. "Mi někdy někdo řekl, že vypadám jak metráček. Mně bylo 14 let, to člověka ovlivní," prozradila.

Právě kostlivcům ve skříních, kteří mohou děti pronásledovat i v dospělosti, se výzkum snaží zabránit. "Toto už je sedmý výzkum v řadě a přináší velmi často alarmující výsledky, které se nám ale daří přenášet do prevence," řekla manažerka pro společenskou odpovědnost společnosti O2 Marie Mališková. Právě prevence je totiž extrémně důležitá. Řadu dospívajících totiž zesměšňování v online prostředí dožene až k poruchám příjmu potravy nebo spánku.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz