Domácí

Kvůli novému zákonu hrozí vznik slamů v Česku, varuje Hospodářská komora

Kvůli novému zákonu hrozí vznik slamů v Česku, varuje Hospodářská komora
Stavba - ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna schválila zákon o nezbytných stavbách. Ten by měl umožnit rychlejší stavby vzdělávacích a ubytovacích kapacit v obcích. Zákon ale kritizuje Hospodářská komora. Vadí jí rozdílné podmínky pro veřejnou správu a soukromníky.

Zákon o zvláštních postupech v oblasti územního plánování a stavebního řádu, který v úterý schválila Poslanecká sněmovna, má zrychlit povolování nezbytných staveb, tedy těch určených pro bydlení, ubytování, vzdělávání, zdravotnictví a sociální služby.

"Nezbytné stavby jsou potřebné ke zmírnění následků přílivu lidí z Ukrajiny. Jeho přijetí bylo nezbytné, protože se ukázalo, že zejména kapacita vzdělávacích zařízení bude na podzim nedostatečná. Zároveň je to další možnost pro obce, jak v tuto chvíli řešit problémy s ubytováním a v delším časovém horizontu také obohatit svůj bytový fond," řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Zákon také za určitých okolností umožní postavit nezbytné stavby a v místech, kde by to bylo jindy nemožné. O výjimkách by rozhodovala obec. Předpis také stanovuje mírnější technické požadavky, ale tak, aby stále byla zajištěna dostatečná bezpečnost lidí i zvířat a ochrana životního prostředí, ujišťuje ministerstvo.

Nezbytné stavby vzniknou jako stavby dočasné s dobou trvání tří let, poté musí být buď upraveny tak, aby splňovaly všechny požadavky a musí být rekolaudovány, anebo musí být odstraněny.

Související obsah

Rozdílné podmínky

Hospodářská komora má k zákonu námitky. Zákon podle komory umožní krajům a obcím vyhnout se drahým a složitým požadavkům při výstavbě bytů, škol, školek a dalších staveb. Zahájení stavby by prý bylo možné i bez předložení dokumentace stavebnímu úřadu, tedy v možném rozporu s ochranou veřejných zájmů.

"Stát má přece chránit občany stejně, ať bydlí v soukromém, či obecním bytě, stejně tak i děti, ať chodí do školky, kterou stavěla obec, nebo ji dostala od soukromého investora. Nelze klást na soukromý sektor nepřiměřené a mnohdy byrokratické a přemrštěné požadavky a samosprávě umožnit nerespektovat žádná ustanovení, a to ani ta, která vedou k ochraně životů a zdraví," upozornila předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje Hospodářské komory České republiky Hana Landová.

Související obsah

Zákon umožní vznik slamů, vadí komoře

Komora dále podotkla, že se v zákoně vůbec nehovoří o tom, že ubytovací kapacity budou využívány jen uprchlíky z Ukrajiny. Dočasné stavby pak bude možné libovolně užívat. Navíc, rozdíl v technických požadavcích se citelně promítá do ceny nemovitostí.

Jde tak dle komory o zasahování do trhu, protože zákon připouští možnost změny nezbytné stavby na stavbu trvalou. "Pokud si chce náš občan postavit nebo koupit rodinný dům nebo byt, musí v ceně stavby akceptovat tvrdé normy, ačkoliv leckteré předepsané investičně i provozně náročné požadavky ve skutečnosti ani nevyžaduje. Na druhou stranu tady vzniká legální prostor pro vytvoření slamů, a to přesto, že kvalitu stávajících budov v mnoha ohledech stát kritizuje a novými zákony jim nutí aplikovat Green deal. Domníváme se, že stát by například v energetické náročnosti měl jít příkladem, a ne se zbavit odpovědnosti za ekologické a jiné požadavky," dodala Landová.

Školky napříč republikou mají problém s kapacitou:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz