Domácí

Dočasný domov pro 150 Ukrajinců. V Malešicích roste další stanové městečko

V pondělí začali pražští hasiči s plánovanou výstavbou druhého stanového městečka v Praze. To by mělo poskytnout přístřeší celkem 150 lidem, kteří uprchli před válkou z Ukrajiny. Městečko by se mělo uprchlíkům otevřít v nejbližších dnech.

Po vzoru stanového městečka v pražské Troji vyroste v pondělí v pražských Malešicích další takové přechodné ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Městečko by mělo být uvedeno do provozu na přelomu května a června.

"Stanový areál v Malešicích se připravuje jako záložní nouzové řešení. Tuto lokalitu vytipovalo ministerstvo, neboť se jedná o pozemek České pošty. Zahájení provozu areálu je plánováno na přelom května a června," informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Městečko vzniká na pozemku vedle třídírny České pošty mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi. Stavbu trochu zpomaluje vysoký porost, který je potřeba odstranit. Podle starostky Prahy 10 Renaty Chmelové (BEZPP) jsou práce přibližně v polovině.

Související obsah

"Místo teď navštěvuji z vlastní iniciativy a snažím se všem obyvatelům Prahy 10 poskytnout každý den ty nejnovější informace. V pondělí jsem místo opět navštívila a podle mých odhadů jsou práce ve své polovině," informovala TN.cz starostka.

Otázkou ale zůstává, zda vůbec dojde k jeho zprovoznění a nastěhování uprchlíků. "Je možné, že nakonec areál nebude vůbec využit. Situace na hlavním nádraží se totiž postupně stabilizuje a počet osob na nádraží výrazně klesl. Městečko se tedy připravuje preventivně jako záložní varianta," upozornil Hofman.

Realizaci projektu také provázely komplikace. "Jako starostka jsem nebyla předem o tomto záměru informována. První informaci jsem obdržela telefonicky v úterý v 9:33 od vedoucího oddělení bezpečnostního managementu, že byl Magistrátem požádán o součinnost v souvislosti s uvažovaným zřízením stanového městečka v Malešicích. Následně jsem informovala všechny členy Rady, kteří slyšeli můj hovor s panem primátorem, který potvrdil, že je vysoce pravděpodobné jeho zřízení," uvedla starostka minulý týden na sociálních sítích.

Související obsah

Z realizace také nejsou příliš nadšeni místní obyvatelé. Podle všeho jim ale žádné komplikace a nepříjemnosti nehrozí. "Po tom, co jsem se dozvěděla, že se bude realizovat stanové městečko u nás, jsem zavolala starostovi z pražské Troji. Ten mě ujistil, že je tam vše v pořádku a že u nich se stanové městečko osvědčilo a je klidné," potvrdila Chmelová.

Renata Chmelová souhlasí s pomocí pro uprchlíky, ale preferovala by trvalejší ubytování. "Myslím si, že je nutné pomáhat, protože se z valné většiny jedná o matky s dětmi. Zároveň si ale myslím, že by bylo lepší jim opatřit nějaký trvalý objekt a ne jen dočasné řešení," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz