Zahraničí

Evropu necháme zmizet, pokud dáte Ukrajině další zbraně, vzkazuje Rusko

Evropu necháme zmizet, pokud dáte Ukrajině další zbraně, vzkazuje Rusko
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Rusko stupňuje své výhrůžky vůči Evropě. Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin prohlásil, že pokud bude Rusko ohroženo, přestane Evropa existovat. Výhrůžka přišla jako reakce na slova polského exministra zahraničí, podle kterého mají státy EU právo dodat Ukrajině rakety dlouhého doletu.

Ruské výhrůžky vůči zemím Evropy jsou čím dál ostřejší. Političtí představitelé Ruské federace už zašli tak daleko, že státům podporujícím Ukrajinu slibují naprosté zničení. Pokud jí budou i nadále pomáhat, Rusko údajně nechá zmizet Evropu ze zemského povrchu. Upozornil na to portál Mirror.

Výhrůžky přišly jako reakce na slova europoslance a bývalého polského ministra zahraničí Radosława Sikorského. Ten prohlásil, že vpádem na Ukrajinu porušil Putin podmínky Budapešťské smlouvy z roku 1994. Západní státy jsou tak podle něj ospravedlněny dodávat Ukrajině rakety. "Můžeme tak Ukrajině dát šanci bránit svou nezávislost," řekl Sikorski.

Související obsah

Zbraně, o kterých Sikorski hovořil, jsou nosné rakety, které dokáží nést jadernou nálož. Právě na základě dohody z Budapešti přijala Ukrajina rozhodnutí zlikvidovat svůj jaderný arzenál výměnou za záruku bezpečnosti. Tuto záruku však Rusko svou invazí porušilo, čímž prolomilo podmínky smlouvy.

Slova Sikorského však vyvolala v Rusku velký ohlas. Mezi nejostřejšími reakcemi byla odpověď předsedy Státní dumy Vjačeslava Volodina. Ten začal krátce po Sikorského vyjádření ostře útočit nejen na europoslance, ale rovnou na celý evropský světadíl.

Evropě totiž Volodin vyhrožoval naprostou zkázou. "S takovými zástupci bude mít Evropa brzy horší problémy než ty, které už má. Sikorski se snaží vyprovokovat jaderný konflikt v srdci Evropy," obvinil podle webu The Sun Volodin europoslance.

Související obsah

Pokud by evropské státy Ukrajině nosné rakety skutečně dodaly, bylo by podle Volodina Rusko nuceno Evropu zlikvidovat. "Budou-li tyto požadavky naplněny, Polsko i Ukrajina přestanou existovat. A s nimi i zbytek Evropy," hrozil Volodin.

Není to poprvé, co Rusko hrozí jadernými zbraněmi. Už v minulosti používali Rusové svůj jaderný arzenál jako odstrašovací prostředek proti Západu. Nejčastěji se v hrozbách objevovaly rakety typu RS-28 Sarmat, které jsou schopné dopravit jadernou nálož do cíle vzdáleného téměř 10 tisíc kilometrů.

Připomeňte si, jak v březnu vystrašila Čechy hrozba jaderných zbraní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz