Zahraničí

Putina zatlačili do kouta, je připravený použít jaderné zbraně, tvrdí expert

Putina zatlačili do kouta, je připravený použít jaderné zbraně, tvrdí expert
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin se v konfliktu na Ukrajině nechal zatlačit do kouta. Tvrdí to britský vojenský historik Antony Beevor s tím, že pokud ruská armáda úplně selže, je šéf Kremlu připravený nasadit nukleární zbraně.

Ruský prezident podle Beevora věří, že posilování východního křídla Severoatlantické aliance (NATO) se rovná přípravám nacistického Německa na druhou světovou válku před 80 lety. Na varovná slova britského vojenského experta upozornil portál Mirror

Rozhodnutí Finska a Švédska z minulého týdne vstoupit do západního obranného paktu v reakci na rusko-ukrajinskou válku prý Putinovu paranoiu jen umocňuje. Moskva invazi oficiálně nazývá "speciální vojenskou operací" s cílem "denacifikovat" Ukrajinu, zatímco Západ ji považuje za nevyprovokovanou agresi vůči suverénnímu státu.

"Sám se zamotal v minulosti, které nerozumí. Odmítá si připustit, že je to jeho vlastní agrese, která ho dostala tam, kde je. Svými tragickými chybami se nechal zatlačit do kouta," prohlásil Beevor pro list Daily Mail.

Související obsah

Někdejší agent KGB je podle něj připravený použít jaderné zbraně, pokud Rusko na Ukrajině prohraje. "Tahle situace je pro svět největším nebezpečím od roku 1945," pokračoval historik. "Putin nás chce vyděsit i proto, že nelibě nese, že Západ nikdy neprojevil náležitý respekt. To je však jen gangsterský eufemismus pro strach," dodal.

Ozbrojený konflikt na Ukrajině probíhá od 24. února. Ukrajinci za sebou mají řadu úspěšných akcí, ruská vojska už v dubnu vytlačili z Kyjevské oblasti a v předešlém týdnu i z druhého největšího města Charkova. Putin při oslavách konce druhé světové války minulé pondělí prohlásil, že "boj proti nacismu" bude pokračovat.

Za Putina má vládnout dvojník, údajně musí na zásadní operaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz