Domácí

V Česku přibývá nehod elektrokoloběžek. Na jezdce se chtějí více zaměřit policisté

V Česku přibývá nehod elektrokoloběžek a policisté kvůli tomu chtějí zavést samostatnou statistiku, aby se neblahému trendu důkladněji věnovali. Jezdci si krátí cestu po chodnících nebo nemají helmy. Vážnou kolizi zachytily kamery v Pardubicích.

Jeli po chodníku, povídali si a vůbec si nevšimli, že se zprava blíží cyklista. Ten ale šlapal předpisově po cyklostezce. Střet skončil pořádnou kolizí a pádem na zem. Přesně takové nehody s elektrokoloběžkami, jaká se stala v Pardubicích, nyní zaměstnávají strážníky. "Problémy s těmito jezdci řešíme praktiky denně," upozornila mluvčí tamní městské policie Lucie Klementová.

Vozítka se těší nebývalé oblibě a s tím přicházejí i problémy. V Pardubicích už koloběžkáři srazili chodce, narazili do zdi i poničili auto.

Stačí se podívat jen na čtvrt hodiny do center velkých měst. K cyklistům kličkujícím na chodnících se v hojném počtu přidali nově i koloběžkáři. Své o tom ví i lidé v Olomouci. "Lítají tam jako blázni," popsali místní. "My chodci už nemáme místo nikde," reagovali na dotazy TV Nova.

Související obsah

​Strážníci dělají pravidelně kontroly a zjistili, že jen každý pátý jezdec mladší 18 let měl na hlavě povinnou přilbu. Ostatní často tvrdili, že ji nenosí, protože jim nesluší. Jsou ale i jiné výmluvy. Třeba 13letý chlapec reportérovi tvrdil, že zatím žádnou nemá. A jen pár vteřin po rozhovoru vyrazil bez helmy znovu. A co víc, na jediné koloběžce odfrčel i se svou kamarádkou. I tohle je hazard se zdravím.

Na elektrickou koloběžku si klidně stoupnou i tři jezdci najednou. Přibývá navíc další nešvar. Vozítka končí pohozená všude možně. "Elektrokoloběžku jsme lovili i z řeky nebo zahrabanou v lese," popsala mluvčí Klementová.

V Pardubicích během jediného měsíce skončili v péči záchranářů čtyři lidé po nehodách na elektrických strojích, hned tři z nich byli opilí. Kolizí jsou po republice stovky. Policie proto zvažuje, že od nového roku povede speciální statistiku těchto nehod. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz