Domácí

U některých elektrokoloběžek je potřeba řidičák a povinné ručení. Záleží na výkonu

Mnoho majitelů elektrokoloběžek vůbec netuší, že má ve stroji tak silný motor, že už vlastní moped. A jako motocyklisté tak musejí mít řidičák, přilbu a povinné ručení. Debatu znovu rozvířilo několik nehod, kdy se havarující jezdci vymlouvali právě na to, že přece jedou pouze na koloběžce.

Od víkendu řešili policisté v Hradci Králové hned dvě nehody řidičů elektrokoloběžek. Nakonec se ukázalo, že oba jeli na mopedech. Jeden řidič srazil na cyklostezce cyklistu, druhý havaroval sám.

"Neměli přilbu, povinné ručení, jeden neměl ani řidičské oprávnění," uvedla královéhradecká policejní mluvčí Iva Kormošová. Oba tak dostanou ve správním řízení pokutu a mladšímu z nich to velmi ztíží získání řidičského oprávnění.

I když to na první pohled tak nevypadá, mezi elektrokoloběžkou a mopedem je velký rozdíl. Jediné, co je spojuje, je to, že se s nimi nesmí na chodník.

Související obsah

"Moped je podle zákona vše, co jede nad 25 km/h nebo má vyšší výkon než 250 wattů u zabudovaných motorů, nad 1000 wattů u přidaných motorů," řekl Petr Dušek z dopravní policie.

U nákupu u prověřených prodejců se takové informace dozvíte hned na začátku. "Když je to silnější stroj a chtějí ho přihlásit, řekneme jim, co je potřeba, kolik to jede, jaký to má výkon a jak získat techničák," vysvětlil prodejce mopedů a elektrokoloběžek Martin Chmelík.

Související obsah

U mopedu musíte mít řidičák, přilbu a také povinné ručení. Stále víc účastníků nehod na takových strojích končí v nemocnicích. "Měli jsme už několik vážných polytraumat, také několik poranění hlavy i s trvalými následky," prozradil mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Členské státy Evropské unie už mají pouze rok na to, aby legislativu ještě zpřísnily. Povinné ručení se totiž už od příštího léta bude muset platit i u elektrokoloběžek a segwayů, které jedou rychleji než 14 kilometrů v hodině a jsou těžší než 25 kilogramů. Elektrokol se nařízení netýká.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události