Domácí

Největší české centrum pro uprchlíky se zavírá. Nerozumné, reaguje Fiala

Úderem půlnoci zavírá největší centrum pro uprchlíky v Česku. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) už není hlavní město schopné další běžence přijmout. Na pátečním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) bude požadovat, aby byli uprchlíci rozdělovaní podle vytíženosti krajů. Fiala označil uzavření centra za nepříliš rozumné.

Ve středu odpoledne před asistenčním centrem v Praze čekaly desítky lidí, mezi nimi sourozenci ze Zakarpatské Ukrajiny. Do Prahy zamířili cíleně. "Máme tady sestru, která tu bydlí už dlouho, no tak tady jsme. Všichni lidé tu jsou moc dobří, všechno vám ukážou, kam máme jít, co máme dělat," popsali.

Pražské asistenční centrum odbavilo od začátku svého fungování skoro 100 tisíc uprchlíků. V posledních dnech se počty pohybovaly kolem 500 denně, na začátku týdne zájemců mírně přibylo. V úterý bylo v Praze odbaveno 622 osob, ubytování bylo zajištěno pro 60 osob. K odbavení na jiná KACPU jich bylo převezeno 41.

Podle pražských hasičů na místě zůstává veškeré vybavení, a to pro případné znovuotevření. Od čtvrtka tu také bude fungovat informační služba. Na pátečním jednání pak bude primátor Hřib po premiérovi Fialovi žádat, aby byla vláda v řešení uprchlické krize aktivnější.

Související obsah

​"Ten problém tady je a nejen v Praze, ale v dalších hlavních městech, kde je i velká poptávka po nájmech. To tlačí nahoru ceny životních nákladů v kontextu energetické krize a vysokých nákladů, takže se ptám, co bude to B? Jakým způsobem se to bude řešit?" reagoval Hřib.

Centrum je společné pro Prahu a Středočeský kraj. Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) region situaci zvládne. "Pan primátor opravdu dlouhodobě už několik týdnů upozorňuje, že Praha to nezvládá. Je primátor Prahy a hájí zájmy hlavního města," uvedla.

S uzavřením asistenčního centra nesouhlasí jak předseda vlády Fiala, tak ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten už dříve uvedl, že jde o předvolební kampaň. "Vláda se pokouší, a k tomu dochází, o registrace na jiných místech než je Praha," ubezpečil. Pomoct by podle Rakušana měl případně odbor azylové a migrační politiky a cizinecká policie.

Někteří hejtmani s rušením pražského uprchlického centra nesouhlasí:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz