Zahraničí

Největší krize od druhé světové války. Ve světě je přes 100 milionů uprchlíků

Největší krize od druhé světové války. Ve světě je přes 100 milionů uprchlíků
Uprchlíci | Zdroj: TV Nova

Počet lidí, kteří byli za posledních 10 let nuceni opustit své domovy, se každý rok rapidně zvyšuje. Ve světe je aktuálně na útěku přes 100 milionů lidí. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jde o největší krizi od druhé světové války.

V roce 2021 odborníci evidovali 89,3 milionu uprchlíků, kteří museli utéct například kvůli válce, pronásledování, násilí či porušování lidských práv. Je to o osm procent více než o rok dříve a více než dvojnásobek oproti situaci před 10 lety.

Jednu z nejrychlejších a největších uprchlických krizí od druhé světové války však nyní způsobil konflikt na Ukrajině. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jde o "drastický milník", ke kterému mimo jiné přispěla také krize v Afghánistánu a dalších zemích.

Související obsah

"Každý rok v posledním desetiletí tato čísla stoupala. Buď se mezinárodní společenství spojí, aby přijalo opatření k řešení této lidské tragédie, vyřeší konflikt a nalezne trvalá řešení, nebo bude tento hrozný trend pokračovat," má jasno Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Podle portálu Rescue představuje 100 milionů migrantů zhruba procento celosvětové populace a téměř se rovná počtu obyvatel Spojeného království a Kanady dohromady. Počet navíc zahrnuje jak uprchlíky, tak žadatele o azyl.

Někteří uprchlíci mají problém získat dočasné ubytování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz