Domácí

Ceny elektřiny ani plynu ještě nejsou na maximu. Analytik vysvětlil, proč rostou

Jádro a zemní plyn ztratí svou prioritní pozici při financování. Vyplývá to z hlasování Evropského parlamentu, který v úterý rozhodl, že tyto zdroje energie dočasně přijdou o zařazení mezi ekologicky čisté. Energetický analytik Pavel Farkač objasnil, co toto rozhodnutí přinese pro Českou republiku a proč se bude elektřina a plyn ještě zdražovat.

V úterý Evropský parlament odmítl dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie. Co to znamená pro Česko, vysvětlil ve Snídani s Novou energetický analytik Pavel Farkač.

"Z rozhodnutí Evropského parlamentu vyplývá, že jádro a zemní plyn by neměly mít prioritní pozici při financování na základě klasického bankovního financování. To znamená, že na projekty zemního plynu a jádra by měly být dražší úvěry," řekl Farkač.

Související obsah

Česko se tak pravděpodobně bude muset připravit na zdražení dostavby jaderné elektrárny Dukovany. "V konečném důsledku to může znamenat, že dostavba jaderné elektrárny Dukovany, podobně tak i transformace teplárenství, pokud by skutečně měla skončit plynofikací, se prodraží," uvedl Farkač.

Palčivou otázkou je to, jak se bude vyvíjet cena energií do budoucna. "Cena energií obecně bude růst natolik, nakolik bude růst cena plynu. Na světových trzích se budeme přetahovat o zemní plyn s Asií, budeme se přeplácet. Čím více budeme tlačit na tu cenu, abychom si zajistili dostatečné množství zemního plynu, tak tím budou růst i ceny elektřiny," popsal pravděpodobný vývoj situace Farkač.

Jakub Slavík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz