Česká Evropa

Komplikace pro Česko. Jádro není podle výborů Evropského parlamentu zelené

Výbory Evropského parlamentu odmítly zařazení jádra a plynu do kategorie bez emisních zdrojů energie. Pokud rozhodnutí posvětí i plenární zasedání parlamentu, znamenalo by to pro Českou republiku podle expertů velké komplikace.

Pro to, aby investice do jádra a plynu nebyly označeny jako investice do čisté energie bylo 76 europoslanců, 62 hlasovalo proti. Takové jsou výsledky úterního hlasování dvou výborů Evropského parlamentu, kterým ale debata ani náhodou nekončí.

"Důležité bude, jak dopadne finální hlasování na plénu Evropského parlamentu v červenci, kdy ti, co jsou proti jádru, budou muset získat všech 353 hlasů," upozornil europoslanec Ondřej Knotek (ANO). "Na podporu těchto zdrojů, na inovace, samozřejmě na podporu výroby těchto zdrojů, například v České republice do výstavby nových bloků, by nemohly proudit evropské prostředky," varoval europoslanec Stanislav Polčák (STAN) před případným odmítnutím.

Podle expertů by odmítnutí České republice značně zkomplikovalo život. "Většina té dnes fungující energetiky tady byla postavena v 70., 80. nebo 90. letech minulého století. To, co teď sledujeme a vidíme, je boj o tu podobu budoucí energetiky," prohlásil energetický expert Michal Šnobr.

Související obsah

Zařazení jádra mezi bezemisní zdroje energie velmi podporovala předchozí vláda. Ta současná ho mimo jiné v kontextu války na Ukrajině považuje za nutnost. "V tuto chvíli nejenom že by hrozilo, že bude nedostatek energií v Evropě, ale současně by se opět energie zdražily," myslí si poslanec Karel Havlíček (ANO). "V České republice bez toho, aniž bychom dobudovali a dostavěli další zdroje jaderné energetiky, tak nejsme schopni dlouhodobě fungovat," poznamenal zase poslanec Jan Skopeček (ODS).

Evropská komise navrhla zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje energie na začátku letošního roku. Zamítnout to může většina členských států anebo právě europoslanců.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz