Zahraničí

Rusko chce zavřít důležitý plynovod. Utrpěla by tím i Česká republika

Rusko chce zavřít důležitý plynovod. Utrpěla by tím i Česká republika
Základna Nord Stream 1 Zdroj: Profimedia

Evropské problémy s dodávkami plynu se mohou brzy vymknout kontrole. Rusko totiž upozornilo, že dodávky plynu skrze klíčový plynovod Nord Stream 1 mají potíže. V konečném důsledku to může znamenat, že se plynovod zcela uzavře. Podle Ruska stojí za problémy plynovodu především pomalá údržba, Německo si však stojí za tvrzením, že jde o ruský úmysl.

Plynovod Nord Stream 1, který skrze Baltské moře spojuje Německo a Rusko, se dostává do problémů. Výrazně totiž spadl objem zemního plynu, který dodává do Evropy. Pokud bude propad pokračovat, je možné, že se přívod plynu skrze Nord Stream zastaví docela.

Podle ruského vyslance v EU Vladimira Čižova je úplné zastavení dodávek plynu skrze podmořský plynovod velmi dobře možné. Takový scénář by podle něj byl katastrofou pro Německo, řekl Čižov podle portálu RT. Německo totiž velkou část svého plynu odebírá právě skrze Nord Stream 1.

Související obsah

Příčinou přerušovaných dodávek jsou podle Ruska problémy při opravách. Nord Stream totiž potřebuje opravit pumpovací turbíny, což provádí německá technologická firma Siemens. Oprava turbín ale probíhá v Kanadě. Protiruské sankce znesnadňují dodání turbín zpět do Evropy, kvůli čemuž Nord Stream využívá jen část své kapacity.

Čižov tato protahování posměšně kritizoval. "Měli bychom se zeptat Siemensu, proč musí opravovat součástky v Kanadě. Nechci jim radit, ale řekl bych, že opravovat turbíny se dávno měli naučit i u sebe doma," komentoval zdržení ruský vyslanec.

Související obsah

Za poslední týden spadly dodávky plynu o zhruba 60 procent. Ještě před týdnem Rusko skrze Nord Stream 1 poslalo 167 milionů metrů krychlových zemního plynu za den. Nyní to je jen 67 milionů metrů krychlových.

Podle Německa však se sníženými dodávkami plynu nemají opravy nic společného. Na vině má být úmysl Ruska. "Omezení dodávek ruského plynu nelze ospravedlnit technickými problémy. Je to politické rozhodnutí," řekl ve středu německý ministr hospodářství a vicekancléř Robert Habeck podle portálu Tagesspiegel.

Německo by však nebylo jedinou zemí, které by se uzavření plynovodu týkalo. Z Německa, a tím pádem i z Nord Streamu, odebírá Česká republika téměř veškerou svou spotřebu zemního plynu. Ukončení provozu plynovodu by tedy bylo výrazným problémem i pro Česko.

 Rusko už o plyn několik evropských zemí připravilo. Připomeňte si je v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz