Naše Česko

Vědci představili světový unikát. Sondy budou hlídat zdraví chmele

Vesmírné technologie vstoupily do pěstování chmele. V obci Obora na Lounsku ve čtvrtek vědci z Microsoftu a Plzeňského Prazdroje představili unikátní chytrou chmelnici. Na chmel připevnili senzory, které sledují zdraví a vývoj rostlin, jiné pak vyhodnocují vlhkost půdy. Chmelnici sledují kamery i satelity a informace pak vyhodnotí umělá inteligence. Zařízení pomůže zemědělcům okamžitě reagovat na klimatické změny a nedostatek vody.

Vědci na stonek chmele umístili sondy, které jim dávají desítky údajů o tom, jak se rostlinám v reálném čase daří. Zatímco první senzor dokáže změřit tok mízy v chmelu. Druhý sleduje průměr stonku. Přirovnat se to dá k EKG, které známe z nemocnic.

"Ve spodní části dojde k teplotnímu šoku a v té horní se změří, jak rychle nám proudí živiny uvnitř stonku," popsal vedoucí projektu Ivan Tučník. Průměr révy se v průběhu 24 hodin malinko v řádech desítek mikrometrů zmenšuje a zvětšuje. Tohle je tak citlivý senzor, který tyto malé nuance dokáže změřit. Tím nám říká, jak ta rostlina rychle vydává v průběhu dne vodu," vysvětlil Pavel Donner z Chmelařského institutu v Žatci.

 Půdní sonda farmáři v telefonu okamžitě ukazuje, jaká je teplota a vlhkost u kořenů rostliny. "V deseticentimetrových intervalech až do hloubky 1,2 metru," sdělil Tučník.

Související obsah

Pole sledují kamery i satelity a chmelnice má i vlastní meteorologickou stanici. "Měříme 11 klimatických údajů," přiblížil Tučník. Stovky dat stanice odesílá umělé inteligenci, která je vyhodnotí a farmáři dá jasný pokyn, jestli chmel potřebuje vodu, postřik nebo hnojivo. Farmářovy letité zkušenosti tím překonává.

"Dneska to zjišťujeme rozborem listů anebo pohledem, tady od toho si slibujeme, že informace budeme mít trošku dřív. Dokážeme rychleji zareagovat," řekl spolumajitel chmelnice Aleš Mašanský.

Umělá inteligence by měla zaručit, že český chmel bude mít ještě lepší parametry a pivo z něj bude ještě lahodnější. Šest pilotních chmelnic na Žatecku, Lounsku a Rakovnicku nyní sleduje 40 expertů z celé planety. Od roku 2025 se počítá s využitím této metody po celém světě.

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz