Domácí

Voda v českých rybnících je stále horší. Mohou za to i čistírny odpadních vod

Voda v českých rybnících je stále horší. Mohou za to i čistírny odpadních vod
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Sucho a klimatická změna jsou hlavními viníky zhoršování kvality vody. Jak ale upozorňuje odborník z Mendelovy univerzity, velkým problémem jsou rovněž čističky odpadních vod. Kvůli nim se totiž v rybnících zvyšuje podíl fosforu.

Na české rybníky tvrdě dopadají klimatické změny. Zatímco prší zhruba pořád stejně, voda se podstatně rychleji vypařuje. Z jednoho hektaru vodní plochy se za vysokých letních teplot mohou odpařit i tři litry vody za vteřinu.

Velkým problémem se v posledních letech stává i výstavba čistíren odpadních vod (ČOV) u menších obcí pod 2 000 obyvatel. Tyto malé čistírny totiž nejsou nijak zákonně omezeny, co se týče kontroly nebo i odstraňování fosforu. ČOVky tak sice zlepší kvalitu vody z hlediska organického znečištění, ale naopak z nich proudí více fosforu.

"Stav před vybudováním čistírny byl tak paradoxně pro kvalitu vody v rybníku často lepší," uvedl Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství na Mendelově univerzitě. Fosfor přispívá k vyššímu výskytu sinic. Problémy se týkají především chovných rybníků.

Kopp také upozornil na případy, kdy přítok do rybníka tvoří pouze odpadní voda s vyšším obsahem fosforu z ČOV. "Pak přijdou přívalové srážky a díky jednotné kanalizaci, která je společná pro dešťovou i odpadní vodu většiny vesnic a měst, dojde brzy k překročení kapacity místní ČOV a nečištěná odpadní voda jen naředěná vodou dešťovou končí zase v prostoru rybníka," vysvětlil.

Související obsah

​Podle Koppa se často stává, že veřejnost svádí vinu za znečištěné rybníky na hospodářskou činnost. Jenomže to není tak docela pravda. Pokud rybáři rybníky nepřihnojují, ale pouze ryby přikrmují obilninami, je většinou nárůst fosforu ve vodě nižší než jeho množství, které z rybníka dostanou v podobě vylovených ryb.

I v případě částečného přihnojení rybníka bývají hlavním zdrojem fosforu odlehčené odpadní vody a voda z ČOV. "Pokud nezačneme intenzivně řešit problematiku odlehčených odpadních vod a kvalitu 'vyčištěných' odpadních vod, není zlepšení současného stavu možné a jakost vody v rybnících se v podmínkách rostoucích teplot bude dále zhoršovat. Představy o průzračných vodních plochách vhodných ke koupání jsou tak v současných podmínkách iluzorní, a to i při úplném vyloučení rybářského hospodaření," upozornil Kopp.

Co se týče rybníků určených či často využívaných pro plavání, tam je situace lepší. To je způsobeno tím, že do nich výtoky z čističek neústí tak často jako do chovných rybníků, vysvětlil Kopp. Více o kvalitě vody na koupání se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz