Krimi

Soud poslal Hlubučka do vazby. Ten veškerá obvinění odmítl

Policie přivezla v pátek po poledni k soudu exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Soud jej odpoledne poslal do vazby. Hlubuček veškerá obvinění už předtím popřel a po rozhodnutí proti verdiktu podal stížnost.

"Cítím se být nevinen," reagoval Hlubuček po cestě do soudní síně na dotaz televize Nova, co říká na svá obvinění. Více se k obviněním nevyjádřil. Poté, co soud rozhodl, podal exnáměstek proti verdiktu stížnost, do vazby ale v pátek musí. "Soud se ztotožnil s mnou navrženými vazebními důvody, a to s vazebním důvodem útěkovým a koluzním," prohlásil po rozhodnutí státní zástupce Adam Borgula. Obává se tedy, že by obviněný mohl ovlivňovat svědky či utéct ze země.

U soudu přišel Hlubuček jako druhý na řadu, prvního obviněného soud poslal do vazby. Do vazby jde i obviněný podnikatel Michal Redl. Toho přivedla policie k soudu odpoledne a k obvinění se odmítl vyjádřit. "V současné době podle toho, jak mám informace a samozřejmě mám k dispozici i spis, tak bylo zahájeno trestní stíhání proti deseti osobám," upřesnil Borgula. O vzetí do vazby zatím požádal u tří.

Policie přivedla Michala Redla k soudu:

"Domnívám se, že obě strany, jak my, tak obžaloba, jsme předložili skutečně mnoho argumentů, které soud posoudil v zásadě tak, že v tuto chvíli shledává především důvody koluzní, což znamená, že je potřeba vyslechnout doposud nevyslechnuté svědky a poté, co budou vyslechnuti, bude možné nahradit vazbu instituty, které zákon připouští," řekl po poslání Hlubučka do vazby jeho obhájce Lukáš Trojan. "Samozřejmě není rád, kdo by byl rád, že jde do vazby, nicméně soud shledal důvody, to znamená, že my je akceptujeme a předpokládáme, že po rozhodnutí o stížnosti, pokud ho stížnostní soud nepustí na svobodu, obratem podáme návrh na propuštění s těmi instituty, které nahrazují vazbu," dodal.

Související obsah

K případu se Trojan vyjádřil už před jednáním. "Zatímco v médiích je označován za, řekněme, spoluřídící osobu, z toho popisu, jak je v usnesení o zahájení trestního stíhání, nic takového ale jednoznačně nevyplývá. To znamená, jeho role je tam dle mého hodnocení, je to hodnocení obhajoby, spíše okrajová," prohlásil.

Vyjádření Hlubučkova obhájce Lukáše Trojana a státního zástupce Adama Borguly po soudním jednání:

​Hlubučka policie přivedla k soudu krátce po poledni. Trojice maskovaných mužů měla ovšem potíže najít správnou jednací síň, se směrem jim pomohli zástupci médií včetně štábu TV Nova. Na příchod Hlubučka se můžete podívat v galerii níže:

Vazba pro tři obviněné

​Pražské vrchní státní zastupitelství v pátek informovalo, že požádalo o vazbu pro celkem tři obviněné v kauze Hlubuček. "Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal návrh na vzetí do vazby z vazebního důvodu útěkového a koluzního," uvedl v pátek Borgula.

Borgula také vyjmenoval trestné činy, z nichž je trojice obviněna: "Osoby jsou trestně stíhány pro zločiny účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku a pro přečin nedovolená výroba a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy." 

Za účast na zločinecké skupině hrozí podle zákona dva roky až deset let za mřížemi, až dvanáct pak pro šéfa organizované skupiny. Co se korupce týče, státní zastupitelství zmínilo obvinění ze dvou bodů, a to žádost o úplatek, za což hrozí půl roku až pět let, a přijetí vysokého úplatku se sazbou tři roky až deset let. Co se drog týče, tam hrozí jeden rok až pět let ve vězení.

Související obsah

Poslanecká sněmovna se kvůli kauze Hlubuček sejde na mimořádné schůzi. Opozici se podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové podařilo sehnat dostatek podpisů.

​V kauze Hlubuček vrchní státní zastupitelství původně uvádělo, že bylo obviněno 11 lidí včetně bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), podle aktuálních informací se ale podařilo doručit jenom 10 obvinění. Kauza vyšla najevo při středeční rozsáhlé razii v Praze a ve Středočeském kraji.

Scheinherr údajně spolupracoval dva roky s policií. Zda vyjdou napovrch další kauzy nevyvrátil. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz