Domácí

Kauza Hlubuček: Kriminalisté prošetřují i plánované opravy holešovického nádraží

Kriminalisté vyšetřují mimo jiné okolnosti plánované opravy okolí pražského Nádraží Holešovice. Televizi Nova to potvrdil náměstek primátora Scheinherr (Praha sobě), který před dvěma lety trestní oznámení na policii podával. Od středeční razie se na povrch dostávají informace o tom, jak vyšetřovaná skupina lidí fungovala.

Ovlivňování zakázek, úplatky a také večírky, na kterých nechyběly drogy. O tom všem se teď mluví v souvislosti s kauzou kolem hospodaření pražského dopravního podniku. "Působí to jak z mafiánského filmu a ukazuje to taky, jak složitou práci má policie, protože musí rozkrývat tento typ velmi sofistikované trestné činnosti," upozornil expert na politickou korupci David Ondráčka.

V kauze je díky práci detektivů připraveno celkem 13 obvinění. Dva podezřelé se zatím policii nepodařilo zastihnout, protože odcestovali do zahraničí. "Komunikovali spolu přes šifrované telefony. Víme, že si je nakonec vyměňovali, protože měli podezření, že policie se nabourala i do těchto telefonů. Často se přesouvali pomocí aut do bytů v centru Prahy, kde právě ty zmíněné zakázky a machinace řešili," popsal novinář Deníku N Lukáš Prchal.

Skupina údajně měla mít svého člověka i u policie, aby pro ně lustroval auta, u kterých měla podezření, že je sledují. Jisté je, že se policie případem zabývá roky. Před dvěma lety strávil náměstek primátora Scheinherr několik hodin s vyšetřovateli v Bartolomějské ulici, kde podal trestní oznámení. "Zjistil jsem závažné skutečnosti a jednalo se o společný podnik Nádraží Holešovice. V té věci jsem ihned podal trestní oznámení," uvedl Scheinherr.

Související obsah

​V souvislosti s tím se mluví o nabídce pětimilionového úplatku. "Máme potvrzené, že jeden z developerů, pan Borenstein, byl osloven bývalým ředitelem dopravního podniku Martinem Dvořákem, aby mu řekl, že pokud chce ten developer, aby proběhl ten projekt, který má rozjetý a rozinvestovaný, tak jim musí zaplatit peníze," dodal Prchal.

"Já i pan Serge Borenstein jsme byli na policii před dvěma lety v této věci vypovídat a já dokladoval, že jsem byl kontaktován s žádostí o schůzku a nijak jsem ji neinicioval. Oba jsme vypověděli, že o žádné částce se nemluvilo a to je i teď stejné stanovisko nás obou," reagoval Dvořák.

Co se týče úplatků, tak i v tomto podle odborníků lidé pokročili. Zatímco před lety "frčely" třeba krabice od vína, dnes se prý často využívají bezhotovostní převody mezi firmami.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz