Počasí

Extrémní vedra jsou tady. MAPA, kde se budeme péct nejvíc

O víkendu bude do Česka proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu původem z Afriky. Do Čech přinese až super tropické teploty, které se v sobotu budou zastavovat na 35 °C, v neděli na 38 °C. Padat budou četné teplotní rekordy. Absolutní maximální červnová teplota byla naměřena v Doksanech 26. 6. 2019 na 38,9 °C.

Zatímco na Moravě byly teploty okolo 30 stupňů. V Čechách bylo ještě o pět víc. Sobota je prvním supertropickým dnem roku. Nejtepleji bylo na Ústecku, v Doksanech rtuť teploměru překročila přes 35 stupňů. "Ve čtvrt na tři tady máme něco okolo 3900 návštěvníků za celý den," uvedl ředitel plaveckého stadion Podolí Jan Bezděk. 

Každý člověk by měl dodržovat pravidelný pitný režim. Obecně platí, že na každých 15 kilo váhy by měl člověk vypít půl litru vody. Při vysokých teplotách by to ale mělo být ještě víc.

Teplotní rekordy

Pro sobotu je teplotní rekord z pražského Klementina z loňského roku 2021 – teplota tam 18. června vystoupila na 33,9 °C, pro neděli 19. června je z roku 2013 na 34,4 °C.

Teplotní rekordy budou padat zejména v Čechách. I v neděli bude chladněji na Moravě a ve Slezsku – tam se budou teploty pohybovat kolem 30 °C.

Zdroj: TN.cz/ČHMÚ

Zatímco v sobotu bude převládat jasno nebo polojasno, v neděli se během pozdního odpoledne a večera mohou na severozápadě území ojediněle vyskytnout přeháňky nebo bouřky.

Zdroj: TN.cz/ČHMÚ

​Ochlazení přinese pondělí. Ale pozor, počátek příštího týdne bude opět bohatý na bouřky – ty budou ojediněle i silné, tj. doprovázené nebezpečnými jevy.

Hrozí úpal i úžeh

Lidé by se tak v následujících dnech měli mít na pozoru. Vysoké teploty vůbec nemusí prospívat našemu zdraví. Z přehřátí totiž hrozí úpal i úžeh.

Úpal

Jedná se o konečnou fázi přehřátí, kdy tělesná teplota stoupá až k 40 °C. "Doprovází jej bolesti hlavy, někdy i mdloby. Člověk může skončit i v bezvědomí. Zvyšuje se navíc krevní tlak," řekl TN.cz předseda České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Úžeh

Naproti tomu úžeh nás může potrápit poté, co se vystavujeme přímému slunečnímu svitu a působením tepla se nám zahřívá mozek. Objevit se může už po krátkém pobytu na slunci. Při tom delším se často přidá i úpal.

Příznakem je například bolest hlavy nebo závrať. Úžeh může doprovázet také nevolnost, zvracení, slabost i únava.

Související obsah

Co dělat?

Pokud se však úžeh nebo úpal u někoho projeví, je vhodné dotyčného přesunout do stínu nebo studenější místnosti a pomalu ho ochlazovat. Nutné je také doplnění tekutin.

Podle odborníka je v takových dnech nejlepší se slunci vůbec nevystavovat. "Člověk by měl být nejlépe v místnosti, která je chladnější. Pokud někdo plánuje vyrazit ven, tak ideálně do lesa. Důležité je samozřejmě pít. Pozor na sebe musí dávat i starší lidé, kteří nemají pocit žízně a rychle se dehydratují," má jasno Kubek.

I přes varování odborníků, aby se lidé v těchto dnech fyzicky nenamáhali, vyrazili někteří sportovat. Lidé by měli ale myslet také na své domácí mazlíčky a rozhodně je třeba při nákupech nenechávat v autě. Teploměr v sobotu po několika minutách ve vozidle ukazoval přes 60 stupňů

Zdroj: TN.cz/ČHMÚ
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz