Experti na cestách

Opalování se může vymstít. Dermatoložka radí, jak neriskovat zdraví

Léto se blíží a někteří Češi už si nyní užívají na zájezdech plných slunce. S tím se také pojí to, že je potřeba při opalování chránit svou kůži. Jak se správně slunit, aby vám to neublížilo, radí dermatoložka v pořadu Experti na cestách.

Na opalování panují ve společnosti rozdílné názory. Část lidí opalování miluje, druhá se mu vyhýbá a považuje ho za škodlivé. "Jako dermatolog musím říci, že opalování je dnes považováno za karcinogen jako kouření, takže bychom měli vědět, zda bychom se vůbec měli opalovat," nastínila v pořadu Experti na cestách dermatoložka Jana Třešňák Hercogová.

Proto je podle ní primárně nutné zjistit, jaká je vaše kůže. "Pokud jste průměrný Čech a máte střední fototyp, tak byste měli vědět, že by lidé neměli chodit na slunce v době, kdy je nejintenzivnější, a to zhruba mezi desátou a třetí hodinou odpolední," radí dermatoložka s tím, že by se opalovat na pláž chodila jen po ránu nebo na večer.

Související obsah

​Slunci by se měli podle ní ale nejvíce vyhýbat lidé se světlou pletí. "Oni to ale moc dobře ví, protože se nikdy pořádně neopálí. Vždy se spálí a jejich pleť nezhnědne, jak by si přáli. Pak je skupina lidí, kteří mají velký počet pigmentových znamének, rizikový počet pro vznik kožních nádorů je nad 50," říká dermatoložka.

Další zásadou je výběr opalovacích prostředků, které je potřeba i správně nanášet na místa, jež nejsou krytá před sluncem. "Je potřeba je aplikovat minimálně půl hodiny před tím, než na slunce půjdete. Pak je potřeba pravidelně nanášet znovu," doplňuje odbornice a dodala, že pokud jste na pláži, tak hlavně po každém koupání.

Související obsah

​Po slunění je vhodné použít také různé krémy či mléka určené po opalování. "Ty obsahují různé ochranné látky, které by mohly zmírnit poškození kůže, ke kterému dochází pravidelně po každém pobytu na slunci," uzavírá Třešňák Hercogová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz