Zahraničí

Ukrajina a Moldavsko budou kandidátské země EU. Jeden stát ostrouhal

Evropská komise (EK) doporučila status kandidátské země pro Ukrajinu a Moldavsko. Informovala o tom předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Naopak Gruzie, která o členství v Evropské unii (EU) rovněž požádala, musí nejprve splnit některé podmínky.

Ukrajina požádala o okamžité přijetí do Evropské unie na konci letošního února poté, co v zemi začala ruská invaze. Po několika měsících to pro stát vypadá optimisticky. Evropská komise totiž v pátek doporučila kandidaturu mezi členské země Evropské unie. Kandidátský status by navíc mělo získat i Moldavsko.

"Ukrajina jasně prokázala odhodlání žít v souladu s evropskými hodnotami a standardy. A vydala se na cestu do EU," uvedla na twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Související obsah

Předsedkyně však upozornila, že Ukrajina bude muset provést řadu nutných reforem. "Země už zavedla zhruba 70 procent unijních pravidel, norem a standardů. Zbývá však vykonat důležitou práci v oblasti právního státu, oligarchů, boje proti korupci a základních práv. Je to založeno na zásluhách. Další pokrok tak závisí zcela na Ukrajině," doplnila Leyenová.

O vstup do Evropské unie žádala také Gruzie. Stát však podle Leyenové musí ještě předtím, než jej komise doporučí, splnit některé nutné podmínky. Na kandidátský status si tak bude muset zatím počkat.

Ukrajina v polovině dubna udělala první krok pro členství v EU. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz