Zahraničí

Ruský expremiér vysvětlil, co bude s Evropou, pokud Ukrajina prohraje válku

Ruský expremiér vysvětlil, co bude s Evropou, pokud Ukrajina prohraje válku
Michail Kasjanov | Zdroj: Profimedia

Bývalý ruský premiér a vůdce exilové opozice Michail Kasjanov varoval, že v případě porážky Ukrajiny by na řadě byly pobaltské státy. Válka by dle jeho odhadů mohla trvat dva roky.

"Jestliže padne Ukrajina, budou pobaltské státy další na řadě," citoval portál First Post bývalého předsedu ruské vlády Michaila Kasjanova. Ten zastával post premiéra během prvního funkčního období prezidenta Vladimira Putina v letech 2000 až 2004. Po svém propuštění se spojil s opozicí a stal se jedním z nejhlasitějších kritiků Kremlu.

Zároveň přiznal svou původní nedůvěru k tomu, že by ruský prezident rozpoutal válku proti Ukrajině. Kasjanov pochopil, že hlava státu neblafuje, tři dny před invazí. Tedy 21. února 2022, kdy Putin svolal zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace.

Související obsah

Podle expremiéra však už neexistuje Putin, jakého dříve znal. "Ty lidi znám a při pohledu na ně jsem viděl, že Putin je úplně mimo. Ne v lékařském smyslu, ale v tom politickém," vysvětlil.

Kasjanov však odmítá názor francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že by ruská hlava státu neměla být ponížena, píše portál OE24. "Myslím, že je to špatně, a doufám, že se Západ touto cestou nevydá," řekl.

Válka by mohla trvat do roku 2024

Expremiér očekává, že by válka mohla trvat dva roky. Zároveň je přesvědčený, že Putina nakonec nahradí člověk, kterého budou ovládat ruské bezpečnostní služby. Vyjádřil však naději, že se Rusko nakonec může vrátit k demokracii, i když to bude těžká cesta.

"Nepochybuji, že se opozice po této události, které jsme všichni svědky, spojí. 'Deputinizace' ale dle mého názoru potrvá asi 10 let," má jasno Kasjanov.

Související obsah

Důvodem je podle Kasjanova skutečnost, že ruský prezident vybudoval za posledních 20 let systém založený na strachu a beztrestnosti. "Toto jsou úspěchy systému, který s podporou Putina jako hlavy státu funguje ještě cyničtějším a brutálnějším způsobem, než tomu bylo v posledních fázích Sovětského svazu. Rusko je dnes v podstatě 'systém KGB' založený na naprostém bezpráví," uzavřel Kasjanov.

Válka na Ukrajině pokračuje a země přichází o 600 mužů denně. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz