Domácí

Česko po silných deštích. Odborník prozradil, jak to bude s komáry

Česko po silných deštích. Odborník prozradil, jak to bude s komáry
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Českou republiku v poslední době zasáhly časté vydatné deště. Redakce TN.cz proto zjišťovala, jak to vypadá s komáry.

Mapy zachycující aktivitu komárů, a to i s předpovědí na následující den, zveřejňuje pravidelně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V současnosti nejhorší situace je na severu Čech, severozápadě Moravy a na jižní Moravě.

Podle odborného rady Oddělení hygieny zdravotnických zařízení, dezinsekce a deratizace jihomoravské krajské hygienické stanice Oldřicha Šebesty zatím výskyt komárů letos z obvyklých mezí nevybočuje a je obdobný jako v posledních několika letech. "Plošné jarní záplavy nebyly, a tak není ani plošná komáří kalamita," vysvětlil.

Související obsah

​Objevují se ale podle něj velké lokální rozdíly. "V obvyklých kalamitních oblastech, jako je obora Soutok u Lanžhota a Kančí obora mezi Břeclaví a Lednicí, je výskyt spíše nižší, než je v tomto období obvyklé, v polesí Tvrdonice naopak je výskyt poměrně vysoký," porovnal.

"Pokud nenastanou výrazné změny, pak výskyt komárů bude pomalu kulminovat a k výrazným změnám nedojde," dodal Šebesta. To potvrzují i aktuální mapy od ČHMÚ níže, na nichž je vidět pozvolně klesající aktivita komárů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz