Domácí

Nebezpečný parazit se v Česku objevil po více než dvou letech. Lidem hrozí i smrt

Veterináři zjistili, že se po více než 2,5 roce v Česku znovu objevil nebezpečný parazit svalovce (Trichinella spiralis). Vyšetření potvrdilo přítomnost larev u dvou divočáků v Karlovarském kraji, kteří byli dovezeni z Polska. Naposledy inspektoři odhalili parazita v roce 2019 u divočáka uloveného na Uherskohradišťsku.

Dvě divoká prasata byla součástí zásilky více než 200 kusů těchto zvířat dovezených poslední den loňského roku do zvěřinového závodu z Polska. Provozovatel následně ohlásil příjem zásilky krajské veterinární správě, která odebrala vzorky. Výsledky v úterý potvrdily přítomnost larev svalovce u dvou zvířat. Obě budou zlikvidována v asanačním podniku.

Svalovec je parazit, který vyvolává u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Nejčastěji se parazit objevuje u prasat, psů, koček a koní, pokud jde o domácí zvířata. Z divokých zvířat pak u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců, vlků, medvědů, hyen a dalších.

Související obsah

"V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo v tehdejším Československu v 50. letech 20. století," vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Podle odborníků se parazit u prasat domácích v Česku často neobjevuje. "Právě kvůli rizikům jsou v Česku dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodová prasata divoká i na jatkách poražená prasata domácí a koně," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V České republice je výskyt parazita u divočáků velice ojedinělý. V roce 2020 nebyl dokonce zaznamenán žádný případ, předchozí rok veterináři objevili parazita u jednoho divokého prasete, které bylo ulovené na Uherskohradišťsku.

Od roku 2014 veterináři provádí test na parazity také u uhynulých lišek a psíků mývalovitých. V roce 2020 bylo pozitivních 10 ze zhruba 2 700 odebraných vzorků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz