Češi jsou milovníky historie a stále více oblíbené jsou i muzea a expozice, která připomínají období takzvané studené války. Jedním z nich je Bunkr Drnov nedaleko Slaného, který je jedním z největších objektů svého druhu v Česku. Přitom ještě do nedávná sloužil jako velitelské stanoviště protivzdušné obrany.
Železo a beton, to je hmatatelný důkaz toho, že studená válka, kterou proti sobě vedly Spojené státy americké a tehdejší Sovětský svaz, se mohla v Evropě hodně rychle změnit ve velmi horkou. "Návštěvníci si můžou prohlédnout dříve přísně utajovaný objekt protivzdušné obrany," uvedl průvodce bunkrem Matěj Šturm.
Objekt, ve kterém natáčel reklamu dokonce i Arnold Schwarzenegger, má několik podzemních pater. V některých částech jsou k vidění sovětské raketové systémy. Rakety mohly létat rychlostí až 1 500 kilometrů za hodinu.
Výstavba komplexu začala v roce 1981 a po více než 40 let byl místem, kam se dostalo jen několik málo zasvěcených. Do roku 2003 zajišťoval Drnov obranu Prahy a také západní části republiky. Jeho brány se zavřely se vstupem do NATO. "Máme venkovní expozice. Prohlídky budou probíhat každý víkend, vždy v sobotu a neděli od 12 do 15 hodin," sdělil průvodce Šturm.
Zájem o bunkry je v Česku obrovský a popularitě mezi milovníky historie se těší i takzvané Řopíky. "Na severovýchodě u Trutnovska jsou černé. Řopíky na jižní Moravě nebo spíš na severní Moravě jsou světlé šedé. Na Pražské čáře je velká převaha červenohnědých," vysvětlil předseda spolku Pevnostní muzeum v Sazené Aleš Crha. Ceny protipěchotních bunkrů i s pozemky se pohybují v řádu desítek tisíc korun.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz