Zahraničí

Macron v problémech. Podle odhadů přijde v Národním shromáždění o většinu

Druhé kolo voleb do Národního shromáždění ve Francii podle odhadů přineslo překvapení. Koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona totiž asi přijde o svou většinu. Získat má z 577 míst jen 234.

Francouzi v neděli rozhodli, kdo ovládne tamní parlament. Podle prognózy agentury IPSOS přijde Macron o většinu, uvedl portál France24. Jeho koalice Spolu má získat jen 234 míst.

Druhá nejspíš skončí levicová koalice Nová lidová, socialistická a ekologická unie Jeana-Luca Mélenchona. Té prognóza přisoudila 141 zákonodárců. Překvapením je krajně pravicová strana Národní sdružení Marine Le Penové. Ta má podle odhadu získat 90 křesel, což je více než jí předpovídaly průzkumy. V dosavadním parlamentu sedělo jen osm členů této strany.

Podle francouzské premiérky Élisabeth Borneové je výsledek těchto voleb velkým nebezpečím pro zemi. Slíbila ale, že od pondělí se bude v novém parlamentu snažit najít funkční většinu, uvedla agentura AFP.

Macron plánuje reformy

"To bude souboj zřejmě o každý hlas. Je tady riziko, že Macron ztratí svoji absolutní většinu," řekl bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška. Macron odvolil dopoledne tradičně ve francouzském městečku Le Tuquet, tam se totiž seznámil se svou manželkou Briggite. Jednoho z příznivců dokonce políbil na čelo, podle médií je to Macronův rituál a dělá to před každými volbami. 

Související obsah

Macron potřebuje s koalicí Spolu obhájit většinu v Národním shromáždění. Jen tak totiž bude moct prosadit své plánované reformy. "Pokud si ji neudrží tak je samozřejmě otázka, nakolik oslabí, to by znamenalo, že by ze svých některých plánů musel rezignovat," vysvětlil Janyška.

Macron by tak například nemohl prosadit důchodovou reformu, která počítá se zvýšením věku odchodu do důchodu z aktuálních 62 na 65 let a proti které se ve Francii silně protestuje. Levicový Jean-Luc Mélenchon, kterému se přezdívá postrach bohatých, zase slibuje snížení na 60 let. A voliče vyzval, aby s Macronem pořádně zametli. 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz