Počasí

VÝSTRAHA: Vedra vystřídají velmi silné bouřky! Hrozí supercely i obří kroupy

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vydal výstrahu před bouřkami, které obzvlášť na východě republiky mohou být velmi silné. Meteorologové varují před kroupami většími než dva centimetry, nárazy větru i kolem 90 kilometrů v hodině a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny okolo 30 milimetrů. Stále také platí výstraha před extrémními vedry v částech Středočeského a Ústeckého kraje.

Ještě v neděli očekávají meteorologové maximální teploty vzduchu nad 31 °C téměř na celém území Česka. Zejména v západní polovině Čech budou teploty překračovat 34 °C, v Praze a částech Středočeského a Ústeckého kraje i 37 °C, proto zde platí výstraha s extrémním stupněm nebezpečí, která potrvá až do desáté hodiny večerní.

Lidé by měli počítat s tím, že vysoké teploty mohou být velkou zátěží pro lidský organismus. Hrozí nebezpečí přehřátí i dehydratace. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," doporučuje ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami:

Výstraha před vysokými teplotami Zdroj: ČHMÚ

​I v pondělí budou maximální teploty překračovat 31 °C na jihu Moravy. Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí je také v platnosti výstraha na vznik a šíření požárů. Nejvyšší riziko hrozí zejména v severozápadní polovině Čech.

Výstraha před požáry:

Výstraha před požáry Zdroj: ČHMÚ

​​Během pondělí pak bude od západu přecházet přes naše území studená fronta, která riziko vzniku požárů sníží. Přinese s sebou ale jiné problémy. "V souvislosti s přechodem studené fronty se v pondělí mohou vyskytnout intenzivní bouřky (s možností supercel, squall line) s kroupami nad dva centimetry, nárazy větru i kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů v hodině) a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů. Riziko velmi silných bouřek je zejména později odpoledne a večer na Moravě a ve Slezsku. Na ostatním území kromě západu Česka bude platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí," upozorňuje ČHMÚ. Veškeré aktuálně platné výstrahy najdete zde.

Výstraha před bouřkami:

Výstraha před bouřkami Zdroj: ČHMÚ

​Česko v sobotu zažilo první supertropický den roku:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz