Zahraničí

Vedra udeřila i v zahraničí. Ve Francii bylo o 20 stupňů více než normálně

Nečekaně vysoké teploty udeřily i v okolních státech. 35stupňová vedra v neděli prožili i obyvatelé Německa nebo Belgie. Rekord padl i ve Francii, ve městě Bijaric meteorologové naměřili o dvacet stupňů víc, než je tam v červnu obvyklé.

Hlava na hlavě a dlouhé fronty před koupališti, všichni totiž chtěli k vodě, tak to v neděli vypadalo i ve velké části Evropy, kde teploty sahaly ke 40 °C.

Nezvyklé vedro hlásí sousední Německo, kdo mohl, tak zchladil hlavu v bazénu. Jenže i když to v takových dnech přímo vybízí ke skoku do ledové vody, záchranáři před tím varují. I ti v Německu měli v neděli mnoho výjezdů, a to i na koupaliště.

Belgičané zase brali útokem vlaky a zamířili na pobřeží na pláž. I v Belgii teploty přesahovaly 34 °C. Čtyřicítky hlásí i Španělsko. Tamní obyvatelé jsou ale na takové počasí rozhodně víc zvyklí než Středoevropané a hlavně se mohou v mnoha případech pohodlně svlažit v moři.  

Související obsah

Extrémně vysoké teploty ještě před začátkem léta má podle expertů na svědom změna klimatu. To, co obvykle přichází až v červenci a srpnu, letos i ve střední a západní Evropě zažíváme mnohem dříve.

Potvrzuje to i, že největší vlnu veder za posledních 75 let prožívají už několik dní i Francouzi. V letovisku Biarritz naměřili téměř 43 °C. Podle tamních meteorologů je přitom obvyklá teplota v Biarritzu v červnu okolo 22 °C. Červnové rekordy padaly i na dalších místech Francie.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz