Krimi

Hlubučka odvolali z funkce starosty. Končí i ředitel České pošty

Zastupitelé pražské městské části Lysolaje v pondělí ráno odvolali z funkce starosty Petra Hlubučka (STAN), který je obviněný z korupce a účasti na organizované skupině. Nově městskou část povede dosavadní první místostarostka Dana Malečková (STAN), která byla jednomyslně zvolena. Hlubuček je od pátku ve vazbě. Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že v souvislosti s případem chce odvolat i ředitele České pošty Romana Knapa. Po pondělní schůzce se dohodli, že skončí na podzim, podle Knapa ale důvodem není korupční kauza.

V pondělí ráno se sešli zastupitelé pražských Lysolají (všichni z hnutí STAN), na jednání jich bylo přítomných sedm z devíti. Kromě nyní již bývalého starosty Petra Hlubučka, který je aktuálně ve vazbě, nedorazil Jiří Karvánek. Zastupitelstvo rozhodlo o odvolání Hlubučka, kterého ve funkci starosty nahradila Dana Malečková. "Jeho funkci budu vykonávat já," potvrdila informaci redakci TN.cz nová starostka. Zvolena byla jednomyslně.

Petr Hlubuček kvůli obvinění z korupce a účasti na organizované skupině v kauze Dozimetr, která se týká hospodaření pražského dopravního podniku, již minulý týden rezignoval na funkci náměstka primátora hlavního města, radního a člena dozorčí rady Pražských služeb. Zároveň se vzdal pozice na kandidátce STAN pro podzimní komunální volby.

Související obsah

​V čele Lysolají byl od roku 2010, funkci starosty obhájil hned dvakrát. Od pátku 17. června je ve vazbě. Kromě Hlubučka bylo v kauze zatím obviněno 12 dalších lidí, mezi nimi podnikatel Michal Redl, který před lety spolupracoval s odsouzeným Radovanem Krejčířem.

Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě) v pondělí ráno oznámil, že navrhne radě hlavního města, aby odvolala z dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy Marka Doležala (TOP 09). Ten podle Scheinherra věděl o ovlivňování zakázek, policii o tom ale neinformoval. "Naopak zřejmě činům gangu aktivně přihrával," tvrdí náměstek.

Radní Hana Kordová Marvanová v pondělí dokonce navrhla odvolání všech členů dozorčí rady pražského dopravního podniku. "Plně ji v tomto návrhu podporuji. Je to jediná možná varianta, jak nechat prošetřit, co se tam dělo," okomentoval návrh zastupitel z hnutí ANO Ondřej Prokop.

Kvůli svým kontaktům na obviněného lobbistu Redla pozastavil v pondělí europoslanec Stanislav Polčák členství v hnutí STAN. Europoslancem zřejmě zatím zůstane. 

Podívejte se na celý blok z vysílání TN LIVE:

Okamžité odvolání ředitele České pošty se nekoná

V nedělních Otázkách Václava Moravce šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prozradil, že v souvislosti s kauzou plánuje odvolání ředitele České pošty Romana Knapa, který se měl setkat s Michalem Redlem. Na pondělní schůzce se nakonec dohodli, že skončí v čele podniku v září, důvodem ale nemá být korupční kauza.

Obměna byla podle Knapa dlouhodobě plánovaná. Sám Rakušan připustil, že o odvolání uvažoval již dříve a že odchod současného ředitele České pošty plánoval na podzim. "Pan ředitel skončí k poslednímu září. Do té doby bude vypsáno výběrové řízení," sdělil redakci TN.cz mluvčí podniku Matyáš Vitík.

Kauza Hlubuček vyvolal pnutí na pražském magistrátu a vlnu ostrých výroků:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz