Zajímavosti

Proč komáři útočí právě na vás? Důvodů může být několik

Proč komáři útočí právě na vás? Důvodů může být několik
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Po srážkách z minulých dnů se v Česku vytvořily vhodné podmínky pro komáry, jejich aktivita je nyní vysoká až mimořádná, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Pokud máte pocit, že vás tito zákeřní tvorové štípou více než jiné lidi, máme pro vás jednoduché vysvětlení. Podle odborníků za to může hned několik faktorů.

Jistě každý člověk se za svůj život potýkal s komářím kousnutím. Svědivý štípanec nám dokáže pořádně znepříjemnit jeden nebo i několik dnů. Otravný hmyz často mívá rád určitý typ lidí. Zatímco příbuzný na dovolené nemá ani jeden kousanec, vás berou komáři útokem?

Podle Rosse Perryho, ředitele kožní kliniky Cosmedics Skin Clinics, je přibližně 20 % populace náchylnější ke štípnutí, píše portál Metro. Důvodem může být více faktorů.

Související obsah

Krevní skupina

Krevní skupina může hrát dle Perryho velmi důležitou roli. "Pro jednoho komára je běžnější krevní skupina 0, jiného zase přitahuje krevní skupina AB," vysvětlil lékař. Experti uvedli, že asi 80 % lidí určitým chemickým signálem svého těla odhaluje, jakou krevní skupinu má. Právě to láká komáry.

Oblečení

Jedním z faktorů může být také to, co máme právě na sobě. Hmyz totiž přitahují tmavé barvy, které snáze rozpozná, zatímco světlé barvy mohou splývat.

Oxid uhličitý

Komáři dokážou rozpoznat také množství oxidu uhličitého ve svém prostředí. Jak uvádí portál Hartford HealthCare, někteří lidé vydechují více oxidu uhličitého než jiní. Právě to může být i jedním z důvodů, proč se děti se štípanci potýkají méně než dospělí.

Související obsah

Tělesný pach

Otravný hmyz přitahují také určité sloučeniny, které jsou přítomné v lidské kůži a potu. Dodávají nám specifický zápach, který dokáže přilákat komáry. Atraktivní je pro ně zejména kyselina mléčná a amoniak. "Sloučeniny se například více hromadí, když máme nějakou fyzickou aktivitu," objasnil expert.

Vyšší tělesná teplota

Podle Perryho jsou komáři více přitahováni k lidem s vyšší tělesnou teplotou. To může hrát velkou roli v tom, zda se hmyz rozhodne přisát. "Je potřeba zdůraznit, že atraktivní jsou pro komáry také těhotné ženy. Pravděpodobně je to kvůli tomu, že mají mírně vyšší tělesnou teplotu," řekl odborník.

Parfémy

Lákadlem pro komáry může být podle odborníka Howarda Cartera také používání parfémů. "Některé kombinace vůní, například ty levandulové, hmyz skutečně více přitahují," poznamenal. Doporučuje proto v létě voňavky příliš nepoužívat.

Vědci poprvé dokázali získat DNA komára uvázlého v pryskyřici. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz