Zahraničí

Princ William slaví 40. narozeniny. Spekuluje se o povýšení

Britský princ William v úterý slaví 40. narozeniny. Spekuluje se, že by jej královna Alžběta II. mohla při příležitosti životního jubilea povýšit. Pro oslavence je navíc připravený i speciální dárek.

Oslavy 40. narozenin prince Williama by se mohly konat ve velkém stylu. Členové britské královské rodiny totiž tradičně získávají vyšší vojenské hodnosti při příležitosti významných životních milníků.

Očekává se tak, že by královna Alžběta II. mohla svého vnuka v den jeho narozenin povýšit. Už v minulosti získali čestná vojenská vyznamenání a byli povýšeni v den svých narozenin například princové Charles nebo Andrew, upozornil portál Express.

Související obsah

Svého dosavadního postavení si však vévoda z Cambridge nesmírně váží a chce jej i nadále využívat pro dobrou věc, zejména v boji s bezdomovectvím. "Považuji se za nesmírně šťastného, že mám roli, která mi umožňuje setkávat se s lidmi ze všech tříd a porozumět jejich příběhu, ať už je jakýkoliv. I když se mohu zdát jako jeden z nejméně pravděpodobných zastánců této věci, vždy jsem věřil v možnost využít svého postavení k tomu, abych pomohl tyto příběhy vyprávět. Upozornil jsem na ně a pomohl těm, kteří to potřebují," svěřil se William.

K životnímu jubileu je pro Williama připravený navíc jeden výjimečný dárek. Královská mincovna už dříve odhalila speciální pětilibrovou (přibližně dva kilogramy) minci. Bude to poprvé, kdy se portrét vévody z Cambridge objeví na platidle. Na zadní straně pak bude vyobrazena tvář jeho babičky Alžběty II.

"Návrh vytváří rovnováhu mezi svěží energií Jeho královské Výsosti jako mladého otce a ceremoniální povahou jeho královského postavení," citoval portál Hello! autora mince Thomase T. Dochertyho.

William je synem prince Charlese a zesnulé princezny Diany. Narodil se 21. června roku 1982 a je po svém otci v pořadí druhým následníkem na britský trůn. 29. dubna 2011 se oženil s Kate Middletonovou. O ruku ji požádal téměř 10 let poté, co se spolu poprvé setkali. Mají spolu tři potomky – osmiletého George, šestiletou Charlotte a tříletého Louise.

K narozeninám se vyjádřil také historik Martin Kovář:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz