Zahraničí

Bití, přivazování k posteli. Jeptišky v Polsku týraly mentálně postižené klienty

Bití, přivazování k posteli. Jeptišky v Polsku týraly mentálně postižené klienty
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Bití koštětem, zavírání do klece i přivazování k posteli. Těmito praktikami se měly jeptišky v polském Jordanówě snažit držet pod kontrolou mentálně postižené klienty. Šokující příběh zveřejnily tři bývalé terapeutky. Případ už vyšetřuje polská policie.

Polsko šokovalo brutální týrání mentálně postižených klientů pečovatelského domu. Týraly je jeptišky, které o ně měly pečovat. Případ se měl odehrát v domě sociálních služeb v Jordanowě v Malopolském vojvodství. Na případ upozornil polský web wp.pl. Na ten se obrátily tři bývalé terapeutky, které prý na vlastní oči viděly, jakých hrůz se řádové sestry dopouští na svěřencích, kteří v domově žijí. Jsou mezi nimi děti i dospělí. 

Za sebemenší prohřešek měly jeptišky své svěřence trestat bitím koštětem, přivazovat je k postelím nebo je na noc zavírat do klece. Podle slov tří bývalých terapeutek Moniky, Oly a Wandy také sestry dětem vulgárně nadávaly.

Související obsah

Největší strach prý vzbuzuje sestra Bronislawa, která terapeutkám měla vyčítat, že jsou na svěřence příliš mírné. "Když je holka zlobivá, musí se mlátit," nabádala prý ředitelka ústavu terapeutky. Sama pak měla klienty bít koštětem. 

"Pamatuji si scénu ve společenské místnosti. Pacientce bylo 40 nebo 50 let a byla silně postižená. Křičela, vydávala různé zvuky, houpala se v křesle. Jedna ze sester ji udeřila otevřenou dlaní do obličeje. Hlava ženy se odrazila od zdi," popsala situaci v domově další žena.

Většina ze 47 svěřenců má silný autismus, je ze sociálně znevýhodněných rodin a příbuzní se nestarají. I to byl jeden z důvodů, proč se o násilí za zdmi pečovatelského domu dlouho mlčelo. Dalším byly obavy zaměstnanců, že pokud promluví, dostanou výpověď.

Zveřejněné informace šokovaly polskou veřejnost. Ministerstvo pro rodinu a sociální politiku proto nařídilo jednotlivým vojvodstvím kontroly domovů s pečovatelskou službou. Podle webu Poland Post se případ nyní vyšetřuje. Sestra Bronislawa však všechna obvinění popírá. 

Redaktor, který pracuje pro portál wp.pl, na svém twitterovém účtu kritizuje polskou biskupskou konferenci, že se o případ nezajímá. "Dnes jsme zveřejnili, že řádové sestry zneužívaly děti v DPS v Jordanówě. Dvě instituce, které by se touto věcí měly nějak zabývat, mlčí," napsal novinář.

Matka týraného chlapce půjde do vězení. Soud ji tam poslal na 8 let. Podívejte se na reportáž ze září roku 2021:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz