Počasí

Přes Česko se přehnal vzácný mrak. Meteoroložka vysvětlila, co je zač

Neobvyklý pohled se v pondělí naskytl lidem z Prahy i další části Česka. Silným bouřkám, které republiku zasáhly, totiž předcházel nezvykle vypadající mrak. Takzvaný roll cloud se totiž ve vnitrozemí moc často neukazuje. Vždy s sebou však přináší silné bouřky.

Silné bouřky, které v pondělí sužovaly Česko, doprovázel vzácný meteorologický jev. Tisíce lidí si tak povšimly dlouhého trubicovitého mraku, za kterým přišla prudká bouře a místy i krupobití. Fotografie a videa dlouhého mraku se tak bleskově rozšířily po sociálních sítích.

Jde o takzvaný roll cloud neboli rotorový mrak, který signalizuje blížící se prudkou bouřku. "Je to oblak, který vzniká pod bouřkovou oblačností a je od ní oddělen. Má tvar trubice, může být i několik kilometrů dlouhý a vyskytuje se u rychle postupující bouřkové oblačnosti," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Rotorový mrak vzniká především rotací větru okolo oblaku. "Tuto rotaci způsobují vzestupné a sestupné proudy vzduchu v bouřkovém oblaku cumulonimbu," popsala zrození mraku Honsová.

V Česku je tento typ mraku velmi vzácný. Mnohem častěji se objevuje u mořského pobřeží i na otevřeném moři. Důvěrně jej znají například obyvatelé Austrálie, Německa, severních částí Spojených států nebo Velké Británie.

Příbuzným tohoto typu mraku je takzvaný shelf cloud. Ten však na rozdíl od rotorového mraku není od bouřkového cumulonimbu oddělen. Místo trubice tak připomíná spíše desku a její spodní strana je na mnoha místech narušená. I tento mrak značí blížící se silnou bouři.

Pokud se vám podařilo neobvyklý mrak vyfotit či natočit, prosíme, abyste nám záběry zaslali na facebook nebo na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz