Počasí

Bouřky nad Českem pomalu utichají. Bez proudu je více než 18 tisíc domácností

Česko zasáhly v pondělí dopoledne velmi silné bouřky, před kterými už v neděli varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na mnoha místech je doprovázelo krupobití. Nejsilnější byly bouřky na Pardubicku, kde se utvořila supercela.

V pondělí dopoledne se přes Českou republiku přehnaly silné bouřky. Praha už krátce po deváté hodině potemněla pod hustým bouřkovým mrakem, začalo pršet a hřmít a výrazně se ochladilo. "Na čele silné bouřky je roll cloud, což je oblak, který vzniká pod bouřkovou oblačností (je od něj oddělen a má tvar trubice) a může být několik kilometrů dlouhý a vyskytuje se u rychle postupující bouřkové oblačnosti. Jeho rotaci způsobují vzestupné a sestupné proudy v bouřce," řekla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Prahou se v pondělí prohnaly bouřky hned dvě. První z nich se v hlavním městě objevila po deváté hodině, druhá přišla zhruba ve čtyři odpoledne. Ani jedna z nich sice neměla dlouhého trvání, i tak ale silný vítr a prudký déšť způsobil na několika místech komplikace. Například pražská zoo musela zastavit provoz lanové dráhy. "V souvislosti se silnou bouřkou jsme v Praze zasahovali do 16:40 hodin u 10 případů. Jednalo se o spadlé větve, uvolněné plechy a laguny na komunikacích nebo zatopené prostory," uvedli pražští hasiči na svém twitteru.

Tím ale problémy Prahy nekončily. ČHMÚ vyhlásil v Praze krátce před šestou hodinou večer nejvyšší stupeň povodňové výstrahy. Výstraha se týká hlavně Dalejského potoka v pražských Hlubočepech. Potok tam hrozil vylitím z břehů. Nebezpečí záplav v Praze však už skončilo; trvalo do osmi hodin večer.

Související obsah

Krátce před jednou hodinou odpolední varoval ČHMÚ před silnou bouřkou postupující k severovýchodu přes Třebíčsko. "Přes Třebíčsko postupuje velmi silná bouřka doprovázená nárazy větru pravděpodobně i kolem 90 km/h, výraznou bleskovou aktivitou, případně i kroupami a přívalovým deštěm. Bouřka bude postupovat k severovýchodu," uvedl ČHMÚ v meteorologické výstraze.

Kvůli škodám, které vítr způsobil, vyjížděli hasiči k několika stromům, které spadly na silnici. "Zasahovali jsme především u technické pomoci odstraňování stromů z komunikace. Bylo to především na Třebíčsku," uvedla Nikola Pátková, mluvčí hasičů Kraje Vysočina.

Související obsah

Nejvíce ohrožené byly navečer kraje na jižní straně Česka, zejména Jihočeský, Jihomoravský a Vysočina. Tam udeřily přívalové deště a nárazy větru. ČHMÚ důrazně doporučovalo zabezpečit okna, dveře a volně položené předměty. Místy se také mohly rozvodnit toky. Lidé by do nich v žádném případě neměli vstupovat ani vjíždět.

Tvrdě bouřky udeřily také v Pardubickém kraji. Přímo nad Pardubicemi se utvořila největší a nejnebezpečnější buňka bouřek, takzvaná supercela. Podle ČHMÚ hrozily především přívalové deště, silný vítr a silné krupobití. Některé kroupy měly i více než 2 centimetry v průměru. Supercela potáhla dál na východ, po chvíli se však rozpustila.

Bouřky na mnoha místech vyřadily z provozu elektrické vedení. Ve Středočeském kraji připravily blesky a vítr o proud asi 13 tisíc domácností. Dalších 5 tisíc je stále bez elektřiny v Pardubickém kraji. ČEZ už na odstranění závad na vedení vysokého napětí pracuje.

Výstraha 20.6. 2022 Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha před bouřkami platila pro Prahu, Vysočinu a dále pak pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický kraj. Původní výstrahu ČHMÚ zvýšil ze žlutého stupně (silné bouřky, nízký stupeň nebezpečí) na stupeň oranžový (velmi silné bouřky, vysoký stupeň nebezpečí).

"Supertropické víkendové teploty střídají bouřky, které jsou ojediněle i velmi silné, tedy doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, jako je například krupobití," uvedla Honsová. "Na Plzeňsku se v pondělí dopoledne bouřka projevila větrem o rychlosti 90 km/h. Plzeňský kraj a Prahu zasáhl přívalový déšť o intenzitě 30 mm, zatím spadlo do 18 mm. Bouřka z Prahy postupuje k severovýchodu až východu a vytváří se linie bouřek. Tu doprovází zejména silný vítr," dodala Dagmar Honsová. 

Stejný mrak jako ten, který se objevil v Praze, totiž lidé pozorovali i jinde v Česku. Takto vypadala obloha v Jihlavě:

Počasí na Jihlavsku Zdroj: TV Nova

Po tropickém víkendu a pondělí plném bouřek čeká Českou republiku oddych alespoň v úterý. Podle ČHMÚ klesnou nejvyšší denní teploty na snesitelných 21–25°C. Večer se mohou vyskytnout ojediněle přeháňky nebo bouřky. V průběhu dne bude foukat mírný severovýchodní vítr o rychlosti 3–7 metrů za sekundu, který během dne zeslábne.

Od středy však můžeme opět očekávat oteplování. Středeční denní teploty se mohou vyšplhat až na 28 °C. Z jihozápadu se bude postupně zatahovat, můžeme očekávat oblačno. Na jihu se pravděpodobně objeví bouřky. Zpočátku mírný vítr v nich bude místy zesilovat. 

Ve čtvrtek se zejména na jihozápad mají vrátit přeháňky a místy i bouřky. Denní maximální teploty se pohybují okolo 27–32 °C. Foukat bude slabý vítr o rychlosti 1–4 m/s.

Na pátek meteorologové předpovídají jasno až polojasno. Vysoké teploty budou pokračovat. Nejvyšší denní teploty mají být v rozmezí 28–32 °C. Slabý vítr do 4 m/s bude zesilovat v občasných bouřkách.  

Oproti předchozím dnům by měl být víkend teplotně o něco mírnější. Předpokládané nejvyšší teploty by se podle meteorologů měly pohybovat mezi 23–28 °C. Na většině území má být oblačno až zataženo s občasným deštěm, přeháňkami nebo bouřkami. Přechodně může být i polojasno.

Vývoj počasí od 20. do 28. června. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

Bouře zasáhla i Třebíč:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz