Zahraničí

Belgičané stávkovali kvůli inflaci. Nefungovalo letiště ani hromadná doprava

Belgie má za sebou stávku, kterou organizátoři označují za největší za posledních 10 let. Zaměstnanci a odboráři se sjeli do Bruselu, aby demonstrovali za zvýšení platů. Stávka ochromila dopravu v celé zemi. Například tamní letiště muselo úplně zrušit provoz.

Zvyšující se ceny potravin a energií versus pomalu rostoucí platy. To dnes vyhnalo Belgičany do ulic Bruselu. "Spousta rodin, které nepatří mezi chudé, nemůže už dále platit účty. Jsme učitelé a vidíme to i ve škole. Děti nemají čím zaplatit jídlo, nemají peníze, a tak nemohou ani dál studovat," postěžoval si belgický učitel Tom.

Stávky se zúčastnily desítky tisíc lidí z celé Belgie. Organizátoři zmiňovali číslo okolo 80 tisíc. Ačkoliv Belgičané protestovali kvůli nepříjemné situaci, nechyběly úsměvy, tanec, hudba i něco na posilněnou.

Související obsah

Inflace v Belgii dosáhla za červen devíti procent. Odborové organizace, které stojí za dnešní stávkou, nevylučují, že jsou připravené podobnou akci v blízké době zopakovat. Podle tamního předsedy vlády jsou belgičtí zaměstnanci chráněni lépe než v ostatních státech Unie, protože se jejich platy odvíjejí od inflace.

Velké problémy v pondělí zaznamenalo bruselské letiště. To muselo zrušit všechny lety, protože do stávky se zapojili i tamní zaměstnanci. Omezeně jezdila také městská hromadná doprava.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz