Domácí

Účet po pondělní bouři. Vichřice trhala střechy, kroupy zasypaly ulice

Účet po pondělní bouři. Vichřice trhala střechy, kroupy zasypaly ulice
Pardubický kraj po bouřce Zdroj: HZS Pardubického kraje

Hasiči sčítají škody po silných bouřkách, které se v pondělí přehnaly nad Českem. Poškozeny byly především budovy, které poničil vítr, krupobití, spadlé stromy anebo rozvodněné hladiny řek a potoků. Hasiči odklízeli škody po celé republice.

Velké množství škod po sobě zanechalo řádění silných bouřek, které v pondělí zasáhly Česko. Kromě bouří za to mohl také velmi silný vítr, který strhával stromy i střechy, a také prudké krupobití a rozvodněné hladiny řek. V pražské části Hlubočepy dokonce Česky hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil nejvyšší stupeň povodňového ohrožení.

Plné ruce práce tak měli hasiči ze všech koutů republiky. Nejvíce bouře zasáhly Jihomoravský kraj, kde hasiči od 13. hodiny vyjížděli až sedmdesátkrát, nejvíce na Blanensku, kde byli potřeba devětadvacetkrát. Nejčastěji odklízeli popadané dřevo.

Související obsah

Navzdory hrůzným rozmarům počasí se v průběhu výstrahy na jižní Moravě nikdo nezranil. Hasiči ale i tak měli napilno s odklízením následků bouří. Na Znojemsku na ně čekalo místy až 30 centimetrů napadaných krup. Ty v některých případech zcela zaplnily ulice.

S větrem zase zápasili především hasiči z Pardubického kraje. Tam živel strhával střechy a dokonce i komíny, které rozmetal po okolí. Nejhůř na tom byly oblasti na západě kraje. "Jde hlavně o části Mladotice, Heřmanův Městec a Chrudim," uvedli na twitteru pardubičtí hasiči.

Oddech neměli ani jejich sousedé v Královéhradeckém kraji. Ti vyjížděli v pondělí až třicetkrát. "Ve většině případů se jednalo o technickou pomoc. Nejčastěji pak odstranění stromů a popadaných střešních konstrukcí," sdělili královéhradečtí hasiči na twitteru.

Související obsah

V hlavním městě k večeru platila výstraha týkající se rozvodněného Dalejského potoka, kvůli kterému byl vyhlášen nejvyšší povodňový stupeň. Hasiči se tam však kromě vody museli potýkat také s uvolněnými plechy létajícími po ulicích nebo s napadanými větvemi.

Bouřky na mnoha místech vyřadily z provozu elektrické vedení. Ve Středočeském kraji připravily blesky a vítr o proud asi 13 tisíc odběratelů, dalších 5 tisíc bylo v pondělí večer bez elektřiny v Pardubickém kraji. 

Takhle vypadala bouře v Praze:

Podívejte se na následky silných bouří na území Česka:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz