Krimi

Zpátky do tepláků. Soud Rathovi zpřísnil trest, vrátí se do vězení

Odvolací soud v úterý dopoledne uznal bývalého hejtmana Davida Ratha vinným v druhé větvi jeho korupční kauzy. Dříve uložený sedmiletý trest mu soud prodloužil o rok, bude se tak muset vrátit do vězení. Vinná je podle soudu také firma Metrostav a její dceřiná společnost.

Odvolací soud shledal jak Davida Ratha a všechny spoluobžalované, tak firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure vinnými ve druhé větvi korupční kauzy ve Středočeském kraji. Žalobce pro Ratha požadoval prodloužení trestu o 2,5 roku, podle obhájců ale byl peněžitý trest dostatečný. Soud nakonec rozhodl o zpřísnění původního sedmiletého trestu o jeden rok, bývalý hejtman se tak bude muset vrátit do vězení. 

Metrostavu a jeho dceřiné společnosti soud udělil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách. Firma Metrostav, která se podle rozsudku dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami, musí také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

Související obsah

David Rath si již ve vězení odpykával sedmiletý trest, který mu soud uložil za ovlivňování tendrů na rekonstrukci hostivického gymnázia a zámku v Buštěhradě na Kladensku. Letos v lednu byl podmíněně propuštěn po 3,5 letech. Druhá větev kauzy se týká stavebních zakázek pro nemocnice v Mladé Boleslavi, Kolíně a Kladně.

Soud prodloužil tresty také manželům Kottovým, kteří jsou dalšími hlavními aktéry kauzy. Místo původních šesti si mají odpykat osm let ve vězení. I oni byli podmíněně propuštěni na svobodu, a to v loňském roce.

Kauzu okomentoval také novinář Seznam Zpráv Radek Kedroň:

Rozhovor s Davidem Rathem po propuštění z vězení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz