Zajímavosti

Směrem k Zemi míří kometa. Odborníci se obávají její velikosti

Směrem k Zemi míří kometa. Odborníci se obávají její velikosti
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Kolem Země má příští měsíc proletět kometa. Vědci však dosud stále neví, jak velká může být. Některé odhady totiž hovoří o šířce až okolo 161 kilometrů. Mohla by se tudíž řadit mezi největší vesmírné objekty svého druhu.

Kometu C/2017 K2 spatřil dalekohled Pan-STARRS na Havaji už v roce 2017. Nacházela se zhruba 2,4 miliardy kilometrů od Slunce. A šlo tak o vůbec nejvzdálenější aktivní objekt od této hvězdy, píše portál Newsweek.

Nejblíže Zemi by měla kometa být 14. července. Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by byla viditelná pouhým okem. Bude proto zapotřebí použít minimálně dalekohled.

Související obsah

Expertům však dělá vrásky velikost komety. Počáteční pozorování totiž naznačovala, že může být široká až 161 kilometrů. Některá data však uvádí pouze 19 kilometrů. "C/2017 K2 se tak pohybuje mezi legitimně velkými a hrstkou největších dosud objevených komet," citoval portál CNET odborníky z NASA Eddieho Irizarryho a Kelly Kizer Whittovou.

Nejasné jsou také rozměry plynného ohonu komety. Rozpětí stopy prachu a plynů se totiž podle expertů pohybuje přibližně od 130 tisíc do 800 tisíc kilometrů.

Objekt bude následně pokračovat v letu směrem ke Slunci, kterému bude nejblíže v prosinci. Čím blíže jsou komety této hvězdě, tím větší mají tendenci chovat se nepředvídatelně, tvrdí experti. C/2017 K2 by se tak mohla úplně rozpadnout a zmizet z dohledu, nebo být naopak aktivnější a jasnější.

Jak by vypadala česká kolonie na Měsíci? Podívejte se:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz