Zahraničí

Rekordní úlovek rybářů! Obří tvor vážil 300 kilogramů

Rekordní úlovek se podařil rybářům z jihovýchodní Asie. Ve veletoku Mekong ulovili obrovského rejnoka. Ryba vážící skoro 300 kilogramů se může zapsat i do knihy rekordů. Jde totiž pravděpodobně o největší ulovenou sladkovodní rybu v dějinách.

Na obludy z hlubin jsou rybáři na moři zvyklí. Pro lovce v Kambodži, kteří chytají ryby v řece Mekong, byl však nedávný úlovek nejspíš šokem. Z vody tam totiž vytáhli gigantického rejnoka, který překonal všechny rekordy sladkovodních ryb.

Říční obr měřil na délku asi čtyři metry a vážil téměř 300 kilogramů. Průměrem se rejnok blížil velikosti menšího nafukovacího bazénu. Překonal tak předchozí rekord z roku 2005, kdy v Thajsku vylovili rybáři sumce o hmotnosti 293 kilogramů. I tohoto giganta chytili v Mekongu.

Související obsah

​Rejnoka ulovili rybáři v noci na 14. června v severovýchodní Kambodži. Ryba patřila k druhu trnucha říční, která je jednou z největších sladkovodních ryb na světě. Jde o ohrožený druh, jenž se vyskytuje především ve velkých řekách v Indočíně a na ostrově Borneo.

Rybáři hned věděli, že mají mimořádný úlovek. Zkontaktovali proto vědce z organizace Zázraky Mekongu, kteří se na rejnoka přijeli podívat. "Když uvidíte rybu této velikosti, obzvlášť ve sladké vodě, je těžké se s tím vypořádat. Já i celý můj tým jsme z úlovku byli překvapeni," řekl podle agentury AP šéf organizace Zázraky Mekongu Zeb Hogan.

Podle Hogana je úlovek důležitý i z jiných důvodů. Trnuchy jsou totiž ohrožené přílišným rybolovem i množstvím lodí, které se po Mekongu plaví. A nejsou samotné, velkých ryb v řekách rapidně ubývá. "Fakt, že i dnes mohou ryby v Mekongu dorůst takové velikosti, je velmi nadějný," sdělil Hogan.

Související obsah

​Obrovskou trnuchu nakonec vědci označkovali a vypustili zpět do řeky. Doufají totiž, že jim pomůže vysvětlit množství záhad, které ohledně tohoto druhu panují. Místní samici rejnoka pojmenovali Boramy, tedy Úplněk, podle jejího tvaru i podle úplňku, který svítil tu noc, kdy ji rybáři ulovili.

Ani samotní lovci nepřišli zkrátka. Šťastnému rybáři totiž vyplatili vědci tržní cenu ryby jako odměnu. Kromě svého rekordního úlovku se tak mohl pochlubit výplatou, která v přepočtu činila asi 14 tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz