Zajímavosti

Takový déšť Praha dlouho nezažila. Přichází jednou za 50 let

Takový déšť Praha dlouho nezažila. Přichází jednou za 50 let
Popelnice zvedla hladinu potoka Zdroj: ČHMÚ

Během pondělí zasáhly Českou republiku silné bouřky. Déšť v pražských Komořanech byl odpoledne tak silný, že podle meteorologů se takový déšť opakuje jednou za zhruba 50 let. Na některých místech byl vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové výstrahy.

Silné bouřky zasáhly v pondělí celou Českou republiku. Řádily v Pardubickém a Zlínském kraji, na Vysočině i v hlavním městě. V pražských Komořanech podle měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadlo 17 milimetrů srážek za 5 minut.

"Z hlediska klasifikace intenzity deště se jednalo o mimořádně silný déšť s periodou opakování cca 50 let," uvedl ČHMÚ na svém facebookovém profilu. I přesto, že voda zůstávala v korytech, tak byl v pražských Hlubočepích na Dalejském potoce a v Krči na Krčském potoce vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové výstrahy.

Související obsah

Na jednom z toků byla však hladina zvednutá uměle. Na měrném prahu se totiž zasekl kontejner na papír, který do vody spadl. "Po jeho odstranění došlo k poklesu vodního stavu asi o 10 cm," dodal ČHMÚ.

Nejvíce srážek v Praze podle meteoroložky Dagmar Honsové spadlo na Chodově, a to 26 milimetrů. Dále pak v Komořanech 25 milimetrů, v Michli 24 milimetrů a ve Stodůlkách 23 milimetrů.

Tisíce domácností byly po pondělních bouřkách bez proudu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz